Praha - Lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová ve sněmovně obhajovala píseň, kterou nazpívala pro amerického prezidenta George Bushe.
Pusťte si píseň níže v audiu
V této věci ji interpelovala poslankyně Ludmila Mazuchová (ČSSD). Parkanová si za písní, kterou nazpívala, stojí, jejím cílem bylo odlehčit napjatou a nepřátelskou atmosféru, která se vytvořila okolo tématu radar.
Ministryně odmítla argumentaci, podle které se zachovala servilně a nedůstojně.
"Je lepší mít politika čitelného a zpívajícího než toho, o kterém se neví, co si myslí," řekla Parkanová. Agitovat ve svobodné společnosti je podle ní něco jiného než za totality.
Parkanová se "opřela" i do exministra kultury Vítězslava Jandáka, který na program jednání sněmovny prosadil bod, který se písní bude speciálně zabývat a který nazval píseň agitkou.
"Osvobození Prahy, Plavení hříbat, Zralé vílo či Trasa, kde Jandák zvárnil postavu neprávem opomíjeného Slávečka," vypočítala ministryně Jandákovi role v politicky zabarvených snímcích.
Poslankyně Mazuchová ji naproti tomu vyzvala jestli nechce sněmovně - až se bod dostane na program - předvést píseň i se světelnou show ve stylu popové královny Madonny.
"Doufám, že až přijede do České republiky na návštěvu politik z rovníkové Afriky, neobleče si paní ministyrně oděv ve stylu domorodých žen," řekla Mazuchová.
George Bush v Praze
přečtěte si nejen o písni,
ale o celé návštěvě ZDE
Parkanová na téma písně pro Bushe mluvila i ráno v České televizi.
Píseň pro Bushe vyvolala posměšné reakce v médiích, kritizovala ji opozice, podle průzkumu STEM se nezamlouvá ani většině lidí, kteří v ní vidí podbízení Bushovi a Spojeným státům.
Průzkum: Téměř 70 % se song nezamlouvá
"České společnosti chybí nadhled a schopnost tolerance v širším slova smyslu," uvedla ministryně. Reagovala tak na výsledky průzkumu společnosti STEM pro ČT, podle kterých považuje 67 procent lidí účinkování Parkanové v písni za nevhodné, jen 13 procent si myslí opak, zbytek na tuto otázku nedovede odpovědět.
Parkanová k průzkumu řekla, že politická i společenská atmosféra je taková, že lidé berou i věci, kam patří odlehčení, příliš vážně. Ministryně je prý připravena na "sprchu od protiamerických a protibushovských nálad", postoj zbytku veřejnosti ji ale mrzí.
Prohlásila rovněž, že je věcí vkusu, jak kvalitní má která píseň text a komu se líbí. "Ale to ve svobodné zemi k tomu patří, že se někomu něco líbí a někomu něco nelíbí," řekla ministryně.
Parkanová v písni svým zpěvem doprovází v několika málo verších countryového hudebníka Jana Vyčítala. Autorem textu, ve kterém se oslavuje "prapor hvězd a pruhů" a předpokládané umístění amerického radaru protiraketové obrany v Česku, je Vyčítal. Popud k tomu, aby píseň napsal, dala Parkanová na oslavách konce války v Plzni.
Parkanová: Nebudu to já, komu bude trapně
"Honza Vyčítal je countryový zpěvák, vyjadřuje se přímočaře, jednoduše, nejsou to texty pro intelektuály. Není třeba v tom hledat nějaké velké literární perly. To co je tam důležité, je poctivost a vnitřní přesvědčení," míní Parkanová.
Blogy Aktuálně.cz k písni pro Bushe:
- Jaroslav Veis: Jediný klad písně paní ministryně
- Jan Kasl: Dobrý den prapore hvězd a pruhů
- Jiří Havel: Dobrý den, radare Gagarine
Podle ministryně autor v textu vyjádřil svůj celoživotní postoj k Americe. Parkanová podotkla, že by byla nerada, aby Češi zapomněli, jak důležitou roli hrály Spojené státy v jejich dějinné minulosti. "Nebýt Ameriky, tak bychom možná ani dnes nebyli svobodní," dodala.