ODS o nových volbách: Rok 2009 možný

zj
14. 11. 2006 15:30
Praha - Mirek Topolánek trvá na tom, že nejlepší by bylo jít k předčasným volbám co nejdříve. Ale uznává, že to není reálné. Uvnitř: On line s premiérem
Foto: Ludvík Hradilek

Nejnovější výroky představitelů ODS ukazují, že jeden z klíčových problémů, na kterém váznou jednání politiků o nové vládě, se možná blíží k rozuzlení.

"Volby v roce 2007 jsou nemožné, v roce 2008 nelogické, takže rok 2009 je v tomto ohledu možný," řekl dnes odpoledne premiér a šéf ODS Mirek Topolánek na mimořádné tiskové konferenci. Doplnil podmínku, že vláda, která by vládla až do roku 2009, musí mít reformní program.

Až dosud ODS trvala na tom, že volby mají být v příštím roce. Má za sebou sérii vítězných volebních střetů s ČSSD a průzkumy preferencí jí dávají velký náskok před konkurenty. Teď však pokračuje v ústupu od svého tažení za předčasnými volbami, protože se ukazuje, že jí nic jiného nezbývá.

Foto: Ludvík Hradilek
On line s Topolánkem: Velká koalice nebude
Před zítřejší návštěvou na Hradě odpovídal premiér čtenářům Aktuálně.cz

"Stále platí, že pro ODS jsou nejlepší volby v roce 2007," uvedl místopředseda strany Petr Nečas. On i další vyjednavači však vědí, že se ho proti ostatním nepodaří protlačit. Přiklánějí se k němu totiž už jenom zelení.

ODS a zelení versus ostatní

Lidovci, komunisté, ale hlavně ČSSD stojí o volby mnohem později.

Mirek Topolánek krátce před mimožádnou tiskovou konferencí v on line rozhovoru pro deník Aktuálně.cz řekl, že chce sestavit vládu s ČSSD, zelenými a lidovci. Zítra jde na Hrad a má prezidentovi referovat, jak vypadá jeho už druhý pokus sestavit funkční vládu, která by získala důvěru ve sněmovně.

Rok vládnutí, a pak další a další

V rozhovoru s čtenáři Aktuálně.cz Topolánek zmínil možnost, že by vláda mohla mít postupně prodlužovaný mandát podle toho, na jakých reformách by chtěla pracovat. Myšlenku, že by si vláda například vždy přišla do sněmovny pro svolení k dalšímu roku vládnutí, však dosud s nikým z ostatních stran neprojednával.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Topolánek a Paroubek: Vláda do dvou týdnů
Přečtěte si o tom, co dohodli předsedové ODS a ČSSD

Už včera poprvé Topolánek veřejně připustil, že je třeba změnit taktiku: po jednání s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem prohlásil, že netrvá na předčasných volbách v roce 2007.  Na plátku  předseda sociální demokracie poprvé netrval na tom, že má vzniknout buď jen velká koalice, nebo jen menšinová vláda ODS tolerovaná ČSSD.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy