ODS chce za ombudsmana Dundáčkovou, ČSSD Šabatovou

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
8. 7. 2010 14:20
Sněmovna zřejmě vybere některou z navržených žen, nebo bude volbu opakovat
Kdo na jeho místo?
Kdo na jeho místo? | Foto: Ludvík Hradilek

* aktualizovali jsme o rozhodnutí ODS zvolit Dundáčkovou * ČSSD a TOP 09 podpoří Šabatovou * ostatní strany ještě nemají jasno

Praha - Poslanci zahájili výběr nástupce prvního českého ombudsmana Otakara Motejla.

Na poslední chvíli - lhůta 60 dní, ve které musí sněmovna nového ombudsmana vybrat, končí ve čtvrtek. Samotnou volbu si poslanci nechali až na pátek.

V tuto chvíli se zdá, že nejvíc šancí mají dvě ženy: Anna Šabatová, která už svého času dělala Otakaru Motejlovi zástupkyni a kterou teď navrhl Senát. A exposlankyně ODS Eva Dundáčková, kterou nominoval prezident.

Aktivista John Bok, navržený rovněž prezidentem Klausem, s velkou pravděpodobností reálnou šanci na zvolení nemá.

Bude to žena...

Ve hře zůstává i třetí žena: předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, kterou také navrhl Senát. Její šance jsou ale zřejmě nižší.

Většina poslaneckých klubů se ještě pro svou favoritku nerozhodla. Jasno má zatím nejsilnější klub - poslanci ČSSD se shodli na Anně Šabatové, a také TOP 09, které preferuje stejnou kandidátku.

ODS ve čtvrtek rozhodla, že podpoří svou bývalou členku Dundáčkovou.

"Paní doktorku Dundáčkovou známe dlouhodobě, neboť je to naše bývalá kolegyně. A i z jejího vystupování jak na ústavně-právním výboru, tak i na poslaneckém klubu dobře známe její lidské kvality," řekl agentuře ČTK šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Zbývající strany ještě konkrétního favorita nemají. "Rozhodneme se, až vyslechneme všechny kandidáty," prohlásil předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Na dotaz, zda může s jejich hlasy počítat například exposlankyně ODS Dundáčková, upřesnil: "Bavíme se s každým, kdo je ochoten se bavit s námi."

...nebo nikdo

Také Věci veřejné se budou teprve rozhodovat, navíc by ale daly přednost novým nominacím. "Možná by měl Senát dostat ještě další šanci na navržení kandidátů," řekla Aktuálně.cz Karolína Peake z VV.

Další možnost vidí v tom, že se pokusí dohodnout s dalšími dvěma stranami budoucí koalice.

Vyloučeno nakonec není ani to, že v pátek sněmovna Motejlova nástupce nezvolí. "Není to naše priorita, ale stát se to může," prohlásil Kováčik.

Pak by musel Senát a prezident republiky znovu navrhnout každý po dvou kandidátech a poté by sněmovna volbu opakovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy