Očima ekonoma: Stát udělá rekordní sekeru. Zbytečně

Petr Holub
23. 10. 2009 23:00
Schválený návrh počítá se škrty v platech státních zaměstnanců a zvýšením daní
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česko se v příštím roce zadluží částkou 163 miliard. Ministr financí Eduard Janota přesto rozpočet označil za úsporný.

"Možnosti byly dvě. Buď preferovat ekonomický růst s výsledkem deficitu někde kolem 7,5 procenta HDP, nebo preferovat snížení deficitu. Já jsem se přiklonil k variantě druhé. Stejný názor nakonec měla vláda," vysvětlil poslancům, proč bude schodek nakonec 5,3 procenta HDP.

Obě možnosti jsou podle Janoty tak špatné vinou hospodářské krize. Letos se podle jeho dosud nejhorší prognózy ekonomika propadne o víc než pět procent, v příštím roce o dalšího půl procenta.

Ekonomie postavená na hlavu

Dosud nikdy v historii sněmovna tak vysoký schodek nepřipustila. Rekordní byl do dneška deficit 115 miliard korun plánovaný na rok 2004.

Při prvním hlasování o rozpočtu nakonec se schodkem souhlasili všichni přítomní poslanci s výjimkou komunistů, dvou poslanců ČSSD (Rath, Šplíchal) a dvou z ODS (Horníková, Suk).

Schválený návrh přitom počítá se škrty v platech státních zaměstnanců a zvýšením daní.

Rozpočet proto tvrdě kritizují někteří ekonomové. Aleš Michl z Raiffeisenbank připomíná, že škrty ve výdajích a zvyšování daní přicházejí ve chvíli, kdy stát mohl naopak pomoci ekonomice, aby překonala krizi. Rozpočet ji naopak přibrzdí. "Ekonomická politika je postavena na hlavu. V době expanze vláda utrácela, v recesi šetří."

I když rozpočet probuzení ekonomiky uškodí, přesto jsou úspory příliš malé. Ve výhledu na rok 2011 a 2012 se předpokládá schodek přes 180 miliard. Michl doporučuje šetřit především na předražených veřejných zakázkách a přímých dotacích podnikům.

Schodky státního rozpočtu (v miliardách korun)

Rok Schváleno Skutečnost
1998 0 29,3
1999 31,0 29,6
2000 35,2 46,1
2001 49,0 67,7
2002 46,2 45,7
2003 111,3 109,1
2004 115,0 93,7
2005 83,6 56,3
2006 74,4 97,6
2007 91,3 66,4
2008 70,8 19,4
2009 38,1 cca 200
2010 162,8 ?

Zdroj: Ministerstvo financí, Český statistický úřad

Pozn: Bilanci zlepšují příjmy z privatizace (do roku 2002 a v roce 2005) a rozpouštění rezervních fondů ministerstev (2008 a 2009). Nejsou v ní obsaženy výsledky mimorozpočtových fondů a komunálních rozpočtů.

Lepší pozdě, než později

Vstřícnější je vůči vládě David Marek z banky Patria Finance. "Nestabilita rozpočtu je největší hrozbou pro českou ekonomiku. Korekce ministra financí je maximum možného při současném rozložení politických sil," připouští.

Z ekonomického pohledu ovšem nejsou Janotovy úsporné zásahy dostatečné, podle Marka by bylo třeba snížit deficit o dalších 80 až 100 miliard.

Marek potvrzuje, že škrty a vyšší daně ekonomiku zpomalí. Nedá se ale podle něho nic jiného dělat: "Je to nevhodné, ale v budoucnosti to může být ještě nevhodnější. Lepší pozdě, než později," uznává.

"Opravdu nevím"

Sám Janota si postěžoval na neochotu politiků rozpočtu skutečně účinně pomoci. Projeví se to podle něho v nejbližší době, až bude muset Česko předložit Evropské komisi plán, jak snížit schodek na 3-4 procenta HDP.

"Budu respektovat pravidlo, že vláda nepředloží žádná razantní legislativní opatření, pokud na ně nebude konsensus. Já jsem přesvědčen, že nebude. V dané chvíli opravdu nevím, jakým způsobem budeme nižší schodek realizovat. A je to fakt," řekl poslancům.

Ministr upozornil, že se skutečná záchrana rozpočtu neobejde bez dalšího zvýšení daní. "Není možné řešit věci jenom výdajovou stranou rozpočtu. To je realita."

Právě rozpočtové reformy jedním z předpokladů, aby se dal v roce 2011 sestavit rozpočet s nižším schodkem a zároveň s možností účinně bojovat s nezaměstnaností.

Druhý předpoklad bude podle Davida Marka splněn, až se v druhé polovině příštího roku začne oživovat ekonomika. "Recese tu nebude věčně," zdůraznil.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 35 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy