Očima ekonoma: Stát udělá rekordní sekeru. Zbytečně

Petr Holub
23. 10. 2009 23:00
Schválený návrh počítá se škrty v platech státních zaměstnanců a zvýšením daní
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česko se v příštím roce zadluží částkou 163 miliard. Ministr financí Eduard Janota přesto rozpočet označil za úsporný.

"Možnosti byly dvě. Buď preferovat ekonomický růst s výsledkem deficitu někde kolem 7,5 procenta HDP, nebo preferovat snížení deficitu. Já jsem se přiklonil k variantě druhé. Stejný názor nakonec měla vláda," vysvětlil poslancům, proč bude schodek nakonec 5,3 procenta HDP.

Obě možnosti jsou podle Janoty tak špatné vinou hospodářské krize. Letos se podle jeho dosud nejhorší prognózy ekonomika propadne o víc než pět procent, v příštím roce o dalšího půl procenta.

Ekonomie postavená na hlavu

Dosud nikdy v historii sněmovna tak vysoký schodek nepřipustila. Rekordní byl do dneška deficit 115 miliard korun plánovaný na rok 2004.

Při prvním hlasování o rozpočtu nakonec se schodkem souhlasili všichni přítomní poslanci s výjimkou komunistů, dvou poslanců ČSSD (Rath, Šplíchal) a dvou z ODS (Horníková, Suk).

Schválený návrh přitom počítá se škrty v platech státních zaměstnanců a zvýšením daní.

Rozpočet proto tvrdě kritizují někteří ekonomové. Aleš Michl z Raiffeisenbank připomíná, že škrty ve výdajích a zvyšování daní přicházejí ve chvíli, kdy stát mohl naopak pomoci ekonomice, aby překonala krizi. Rozpočet ji naopak přibrzdí. "Ekonomická politika je postavena na hlavu. V době expanze vláda utrácela, v recesi šetří."

I když rozpočet probuzení ekonomiky uškodí, přesto jsou úspory příliš malé. Ve výhledu na rok 2011 a 2012 se předpokládá schodek přes 180 miliard. Michl doporučuje šetřit především na předražených veřejných zakázkách a přímých dotacích podnikům.

Schodky státního rozpočtu (v miliardách korun)

Rok Schváleno Skutečnost
1998 0 29,3
1999 31,0 29,6
2000 35,2 46,1
2001 49,0 67,7
2002 46,2 45,7
2003 111,3 109,1
2004 115,0 93,7
2005 83,6 56,3
2006 74,4 97,6
2007 91,3 66,4
2008 70,8 19,4
2009 38,1 cca 200
2010 162,8 ?

Zdroj: Ministerstvo financí, Český statistický úřad

Pozn: Bilanci zlepšují příjmy z privatizace (do roku 2002 a v roce 2005) a rozpouštění rezervních fondů ministerstev (2008 a 2009). Nejsou v ní obsaženy výsledky mimorozpočtových fondů a komunálních rozpočtů.

Lepší pozdě, než později

Vstřícnější je vůči vládě David Marek z banky Patria Finance. "Nestabilita rozpočtu je největší hrozbou pro českou ekonomiku. Korekce ministra financí je maximum možného při současném rozložení politických sil," připouští.

Z ekonomického pohledu ovšem nejsou Janotovy úsporné zásahy dostatečné, podle Marka by bylo třeba snížit deficit o dalších 80 až 100 miliard.

Marek potvrzuje, že škrty a vyšší daně ekonomiku zpomalí. Nedá se ale podle něho nic jiného dělat: "Je to nevhodné, ale v budoucnosti to může být ještě nevhodnější. Lepší pozdě, než později," uznává.

"Opravdu nevím"

Sám Janota si postěžoval na neochotu politiků rozpočtu skutečně účinně pomoci. Projeví se to podle něho v nejbližší době, až bude muset Česko předložit Evropské komisi plán, jak snížit schodek na 3-4 procenta HDP.

"Budu respektovat pravidlo, že vláda nepředloží žádná razantní legislativní opatření, pokud na ně nebude konsensus. Já jsem přesvědčen, že nebude. V dané chvíli opravdu nevím, jakým způsobem budeme nižší schodek realizovat. A je to fakt," řekl poslancům.

Ministr upozornil, že se skutečná záchrana rozpočtu neobejde bez dalšího zvýšení daní. "Není možné řešit věci jenom výdajovou stranou rozpočtu. To je realita."

Právě rozpočtové reformy jedním z předpokladů, aby se dal v roce 2011 sestavit rozpočet s nižším schodkem a zároveň s možností účinně bojovat s nezaměstnaností.

Druhý předpoklad bude podle Davida Marka splněn, až se v druhé polovině příštího roku začne oživovat ekonomika. "Recese tu nebude věčně," zdůraznil.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy