Nový systém dotací pro zemědělce chce Bendl co nejdříve

ČTK ČTK
24. 8. 2012 13:49
V současnosti je hlavní dotací zemědělců jednotná platba na plochu vyplácená na hektar
Ministr zemědělství Petr Bendl.
Ministr zemědělství Petr Bendl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo zemědělství bude chtít přejít na nový systém dotací pro zemědělce tak brzo, jak to jen bude možné. Nejbližší termín je rok 2014.

Na tiskové konferenci po jednání se saským ministrem životního prostředí a zemědělství Frankem Kupferem to v pátek řekl ministr zemědělství Petr Bendl. O novém způsobu dotací se jedná v rámci přípravy Společné zemědělské politiky EU platné právě od roku 2014.

V současné době je hlavní dotací českých zemědělců jednotná platba na plochu vyplácená na hektar. Ve starých členských státech EU je ale uplatňován flexibilnější systém založený na takzvaných platebních nárocích.

Ten by v novém unijním rozpočtovém období 2014-2020 měli přijmout i noví členové EU včetně Česka. Zatím však není jasné, zda to bude již od začátku nového období, nebo až v jeho průběhu či až na jeho konci kolem roku 2020.

Právě budoucnost unijní zemědělské politiky byla hlavním předmětem pátečního ministerského setkání. "Prioritou našich resortů je konkurenceschopné fungování podniků na jednotném trhu. Proto se mimo jiné stavíme proti mnohokrát diskutovanému zastropování přímých plateb velkých podniků, které navrhuje Evropská komise," uvedl Bendl.

Návrh reformy zemědělské politiky EU představila Evropská komise loni v říjnu, české zemědělce ani představitele státu příliš nenadchl. Podle české vlády některá opatření v návrhu budoucí Společné zemědělské politiky EU jdou proti snahám, aby byla zemědělská politika spravedlivější, průhlednější a méně byrokratická.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na dotace?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy