Stát pomůže zemědělcům, které postihlo sucho

ČTK ČTK
21. 8. 2012 12:15
Zemědělci mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Václav Viták

Praha - Zemědělci, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby v hodnotě 9,4 miliardy korun. Předčasné uvolnění peněz je součástí balíčku několika opatření na pomoc farmám postiženým nedostatkem vláhy.

Průměrné hektarové výnosy letos kvůli špatnému vývoji počasí zatím zaostávají za loňskou nadprůměrnou sklizní asi o pětinu, v některých regionech je ale pokles výnosů ještě výraznější.

"Cílem všech opatření, která jsme učinili, je ulevit zemědělcům postiženým suchem od tlaku v průběžném financování, který může vyvolat výpadek příjmů z letošní sklizně," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Zemědělci tak předčasně dostanou 9,4 miliardy korun, což je polovina z celkového objemu plateb na plochu. Předčasná výplata záloh na přímé platby po 16. říjnu může podle ministra zlepšit finanční situaci zemědělských podniků, které by jinak tyto peníze dostaly až o několik měsíců později.

Ministerstvo zemědělství chce také s bankami dohodnout odklad splátek úvěrů, pokud o to zemědělci požádají. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond je zároveň připraven prodloužit smlouvy na dotace úroků u změněných splátkových kalendářů.

Podnikům s živočišnou produkcí, které hospodaří na zemědělské půdě v postižených oblastech, ministerstvo umožní požádat Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku krmných plodin.

Sucho podle údajů ministerstva postihlo hlavně zemědělce na jižní Moravě. Výrazně nižší úrodu ale kvůli nedostatku dešťových srážek hlásí také někteří farmáři například v Olomouckém, Moravskoslezské, Středočeském, Ústeckém či Pardubickém kraji.

"Již dříve jsme oznámili, že nyní nejsou k dispozici volné finanční prostředky ani notifikovaný dotační program, který by umožňoval okamžité kompenzace finančních ztrát na plodinách. Věřím proto, že přesunutí příjmů z pozdějšího období na dřívější a rozložení některých výdajů v čase zemědělcům pomůže přečkat složitou situaci, v níž se letos vinou rozmarů počasí ocitli," podotkl Bendl.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy