Nový kabinet zdědí po Rusnokově vládě boj proti korupci

ČTK ČTK
13. 11. 2013 12:53
Vláda v demisi prodloužila termíny u některých bodů protikorupční strategie
Premiér v demisi Jiří Rusnok.
Premiér v demisi Jiří Rusnok. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda v demisi prodloužila termíny u některých bodů protikorupční strategie. Úkoly chce totiž přenechat novému kabinetu, který by měl vzniknout na základě výsledku říjnových voleb.

Vyplývá to z aktualizace protikorupční strategie, kterou ve středu vláda Jiřího Rusnoka projednala.

Mnohé návrhy, které vzešly z protikorupční strategie, byly sice připraveny, kvůli rozpuštění Sněmovny ale nebyly projednány. "Z obavy změny politického zadání a dalšího směřování vybraných problematik některé resorty přestaly plnit i úkoly nelegislativní. U některých úkolů je skutečně vhodné vyčkat až na rozhodnutí nové vlády," zdůvodňuje se v materiálu prodloužení termínu pro splnění některých úkolů.

Delší čas dostane například ministerstvo vnitra na předložení zákona o úřednících, který má odpolitizovat veřejnou správu a určit hranici mezi pozicemi obsazovanými politicky a apolitickými úřednickými místy.

Až do poloviny příštího roku bude mít vnitro čas na přípravu novely zákona o svobodném přístupu k informacím, která má zabránit obstrukcím ze strany organizací, které mají informace poskytovat.

Lhůta pro předkládání novel zákona o veřejných zakázkách a koncesního zákona se posune na konec roku 2014. Novely by měly zajistit rozkrývání konečných vlastníků firem, které se ucházejí o veřejnou zakázku či koncesi. Původně se počítalo s termínem do konce letošního roku.

Odložení termínů se dotkne rovněž vypracování analýzy možností, jak podporovat a chránit oznamovatele trestné činnosti, takzvané whistleblowery, a také strategie a metodiky veřejného nakupování.

Boj s korupcí měla v minulé vládě na starosti bývalá vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Současný kabinet pozici neobsadil, proto úkoly přešly přímo pod premiéra Rusnoka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy