Za váš zpackaný život může Kalousek, nebo každý sám, nabízí TOP 09 v předvolební kampani

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 23. 5. 2016 14:34
Miroslav Kalousek se svou TOP 09 zahájili v pondělí před polednem volební kampaň do krajských a senátních voleb, ve které se prezentují jako bojovníci proti nesvobodě, kterou podle "topky" zavádí vládní koalice. Kalousek už dříve představil šestnáct bodů, na kterých ukázal, v čem všem podle něj koaliční strany porušují svobodu.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (uprostřed).
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (uprostřed). | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Stačí kliknout a zájemce narazí na mobilní aplikaci, u které jej hned na začátku čeká neobvyklý výběr. Jedno kliknutí, varianta s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a věta: Miroslav Kalousek může za všechno. Druhá varianta: Za zpackaný život si může každý sám. Výběr ale pokračuje, vždy dvě možnosti a dvě řešení.

Právě takovou aplikaci na adrese silourozumu.top09.cz připravila pro stranu specializovaná agentura a Kalouskovi se tento nápad líbil. "Chceme upozornit, že řešení, které zdánlivě vypadá jednoduše, nemusí být to nejlepší," říká k mobilní "hře", která má pomoci k získání voličských hlasů.

Podle volebního manažera Jaroslava Poláška se agentura inspirovala v amerických kampaních. "Tato aplikace se speciálním kvízem otevírá místo proklamací a slibů možnost přemýšlet, kam by měla naše země směřovat," podotkl Poláček.

Není to však to hlavní, s čím chce TOP 09 ve volbách uspět. Sází na tři celostátní témata a celou řadu krajských témat, která představili jednotliví regionální lídři. Pokud jde o celostátní témata, strana nadále věří, že lidé uslyší na ohrožení svobody.

"Svoboda je nepochybně současnou koalicí znásilňována a krůček po krůčku omezovaná," uvedl Kalousek s tím, že "šrouby jsou stále více utahovány". Dalšími celostátními tématy je bezpečnost a také odpor proti "extremismu všeho druhu, který podle TOP 09 v zemi stále více narůstá.

Ke Kalouskovi se připojil i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg, který vyzýval k tomu, aby lidé přišli k volbám. "Na příkladu Rakouska vidíme, že může rozhodnout několik hlasů," prohlásil a dodal, že je mnohem lepší jít k volbám než potom nadávat o hospodách.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy