Ministr Chládek: Handicapované děti je třeba začleňovat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 1. 2015 15:04
Ministr školství nesouhlasí s prezidentem. Podle Chládka je vyčleňování dětí s postižením do speciálních tříd nebezpečné.
Ministr školství Marcel Chládek.
Ministr školství Marcel Chládek. | Foto: ČTK

Praha/Brno - Ministerstvo školství je pro co nejširší začleňování dětí s handicapy do hlavního vzdělávacího proudu, pokud je to možné, uvedl ministr Marcel Chládek (ČSSD). Takzvanou inkluzi kritizoval ve středu prezident Miloš Zeman. Chládek sice nechtěl prezidentova slova hodnotit s poukazem na to, že neví, v jakých souvislostech zazněla, v názoru na inkluzi se ale s prezidentem rozchází.

Zemanův názor také ve čtvrtek kritizovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, podle ní je nepřijatelný a politováníhodný.

Ministr školství míní, že pokud je na to škola připravena a má na to veškeré potřebné vybavení a personál, je pro dítě vždy lepší, když je v hlavním vzdělávacím proudu. Podle Chládka musí být zachovány speciální a praktické (dříve zvláštní) školy, a to pro těžké případy. "Ale neznamená to, že nějaké dítě třeba na vozíčku, že by muselo být ve škole pro vozíčkáře," dodal ministr.

Podobně se vyslovil ohledně dětí ve směru k náboženskému vyznání nebo národnosti. Vytváření tříd jen pro ně by podle ministra bylo velkým nebezpečím, protože by potom děti ve společnosti jen těžko komunikovaly.

Nepřijatelný a politováníhodný výrok

Miloš Zeman mluvil o inkluzi ve středu v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí a jsem proti ní," řekl podle deníku iDnes.cz prezident.

Zemanův názor je podle Šabatové nejen nepřijatelný a politováníhodný, ale navíc odporuje Úmluvě o právech osob se zdravotním postižením, která deklaruje právo dítěte na inkluzivní vzdělávání.

Země, které delší dobu praktikují inkluzivní vzdělávání, tedy začleňují různé minority do běžných škol, mají ty nejlepší výsledky, uvedla. "Je to pro ty děti obohacující, je to humánní, děti by měly vyrůstat společně, školy by se měly formou různých podpůrných opatření, pomůcek, asistentů snažit integrovat pokud možno všechny děti," dodala ombudsmanka.

Prezidentův výrok zvedl vlnu nevole mezi odborníky i veřejností. "Pane prezidente, nejdříve si zkuste, jaké je to, být třeba na vozíku, a pak teprve jděte s prohlášeními na veřejnost,“ napsala v dopise Miloši Zemanovi pětadvacetiletá Tereza Laubová, která je kvůli dětské mozkové obrně na vozíku.

Vyjádření na Hrad pošle také Národní rada osob se zdravotním postižením. "Oslovíme pana prezidenta dopisem, aby své výroky vysvětlil. Neměl by mluvit o věcech, kterým nerozumí a které nezná,“ řekl Aktuálně.cz předseda rady Václav Krása. Podle něj jdou podobná vyjádření proti trendům ve vyspělých demokratických zemích.

Chládek bude chtít s prezidentem na toto téma hovořit. Uvedl, že výrok ho překvapil, protože podle něho nezapadá do kontextu prezidentových dřívějších vyjádření.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy