Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země nyní předsedá evropské sedmadvacítce, přijela v pátek večer na bleskovou návštěvu Prahy.
Stihla dvě schůzky: rozhovor s premiérem o šesté a poté večeři s prezidentem. Který si den před návštěvou Merkelové notoval v polské Varšavě se svým protějškem Lechem Kaczyńským, že by bylo bláhové pokoušet se znovu oživovat evropskou ústavní smlouvu.
A právě to je cílem německého předsednictví: Vrátit do hry diskusi o euroústavě. Jednání o ní zkrachovala před dvěma lety, kdy dokument v referendu odmítli nejprve Francouzi a po nich Nizozemci.
Merkelová však věří, že "ano", které dokument získal v deseti jiných zemích, nesmí zapadnout. Veřejným tajemstvím před její návštěvou tak bylo, že chce zjistit, jaké karty drží v rukou čeští politici.
- Přečtěte si ANALÝZU Petra Holuba o pravděpodobném dalším osudu jednání o euroústavě
Po večerní schůzce s prezidentem Klausem Merkelová ví, že v Praze bude muset sehrát těžkou bitvu.
"Shodli jsme se, že v otázce evropské ústavní smlouvy je třeba jít kupředu - kupředu po malých krůčcích. A diskutovali jsme o tom, které krůčky to mají být," řekl Klaus.
A na tom se neshodli. Zatímco kancléřka chce oživit euroústavu, podle prezidenta by na stůl měl být položen zcela nový text, který by fungování unie definoval. "Rozdíl je pravděpodobně v tom, že já si nemyslím, že je možné tyto krůčky udělat v rámci dnešního textu takzvané evropské ústavy," potvrdil Klaus.
Podobné neshody vyplynuly během tiskové konference na povrch ještě několikrát.
Klaus pak přiznal, že ho Merkelová přirovnala k Husistům. "Ti prý také do krve bojovali o každý milimetr. A já jsem říkal, že evropská ústava není pohyb o milimetry, ale o kilometry. A v tom se lišíme," uvedl prezident.
A pak ho zase opravovala Merkelová: "Když jsem mluvila o Husitech, měla jsem spíše na mysli jejich velice přísnou orientaci na pořádek...", řekla například.
Topolánek: Ústava je důležitá pro budoucnost EU
Topolánek byl dříve večer o něco vstřícnější.
Přivítal, že Německo má odvahu znovu vrátit euroústavu do hry. Neexistence dokumentu podle českého premiéra unii sice nijak neparalyzuje, pro budoucnost a další rozšiřování unie je ale ústava klíčová.
"Shodli jsme se ovšem, že diskuse o institucionálním rámci unie nemůže odsunout do pozadí další důležité otázky - sociální a ekonomické reformy, liberalizace služeb, vnitřní trh, odstranění byrokracie...," řekl Topolánek.
Přijetí jiné podoby euroústavy je podle Topolánka záležitostí na mnoho měsíců. "Myslíme si, že ten dokument má být srozumitelnější pro občany Evropské unie," uvedl. "A myslíme si, že mají být přesněji vymezeny kompetence národních vlád."
Topolánek nicméně vysoce ocenil fakt, že se Německo rozhodlo vsadit při oživování projektu ústavy na mezivládní diskusi, což vnímá jako významný rozchod s minulou praxí EU, která podle něj vedla k dočasnému krachu ústavy.
Merkelová upřesnila, že evropská ústavní smlouva bude velkým tématem pro červen. "Shodli jsme se, že se budeme euroústavou více zabývat, což dnes - vzhledem ke krátkosti návštěvy - nebylo možné," řekla po večerní schůzce s premiérem.
A přidala bonmot: "Dostaneme se dál, pokud budeme tahat všichni za jeden provaz. A pokud možno všichni v jednom směru."
ANGELA MERKELOVÁ V PRAZE HLEDÁČKEM FOTOGRAFŮ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|