Návštěva nejmocnější ženy Evropy v Praze

Návštěva nejmocnější ženy Evropy v Praze
Topolánek a Merkelová společně kromě evropské ústavní smlouvy řešili také energetickou bezpečnost Evropy. "Dále jsme probírali desáté výročí Česko-německé deklarace a Fond budoucnosti. "My pokládáme Fond budoucnosti za výborný vklad pro vzájemné vztahy do budoucna," řekl Topolánek.
Z úřadu vlády Merkelová za nervózního pokukování na hodinky zamířila na večeři s prezidentem Václavem Klausem. I od něj dostala květinu. Věděla však, že ji čeká večer ve společnosti - v této chvíli - zřejmě nejvýznamnějšího intelektuálního odpůrce ústavní smlouvy.
Merkelová chce mezi 21. květnem a 1. červnem pozvat do Berlína k dvoustranným jednáním o evropské ústavě představitele jednotlivých členských zemí. Již 2. ledna vyzvala jejich vlády k formulování klíčových postojů a k vyslání zmocněnců, kteří by o ústavní smlouvě vyjednávali. Prvním výsledkem se má stát 25. března v Berlíně evropská deklarace, která by měla vyjadřovat hodnoty a smysl unie. Debata o oživení ústavy by následovala.
Klaus si oživení ústavy nepřeje. Své stanovisko formuloval během ledna: K současné verzi euroústavy nemá smysl se vracet, protože ohrožuje suverenitu členských států. Proto by měl vzniknout nový dokument, který by stanovil hranice, jak mohou evropské instituce ovlivňovat národní státy.
Foto: Ondřej Besperát
26. 1. 2007 22:40
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy