Média škodí malým stranám, tvrdí analýza

ph
10. 6. 2006 0:00
EXKLUZIVNĚ - Média před volbami stranila pravicovým stranám, stěžuje si předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jak je to doopravdy? Uvnitř: ANALÝZA

Pochybnosti o kvalitě zpravodajství v předvolebním období přinesla také analýza, kterou nyní vydává projekt Media Tenor sdružení InnoVatio. Analytici však nenásledují kritiku premiéra Jiřího Paroubka, podle kterého média byla neobjektivní a přála pravici. Expertům nejvíc vadilo, že se média ve vleku dvou velkých stran významně podílela na vyostření konfrontační kampaně.

Mezinárodní agentura InnoVatio hodnotí média v několika zemích. Analyzuje, jak novináři referují o jednotlivých politických stranách, osobnostech nebo firmách, zda spíše kladně, anebo negativně. Experti zjistili, že negativních článků či pořadů o stranách bylo v předvolebním období o poznání víc než před čtyřmi lety.

Foto: Tomáš Daněk

"Největší chybu médií v předvolebním období nelze spatřovat v jejich levicovém, či naopak pravicovém pohledu na politickou scénu. V demokratické společnosti na to mají právo a je to jednou z jejich elementárních výsad. Média však svými sklony k intenzivnímu zpravodajství o ČSSD a ODS personifikovala volby jako zásadní střet těchto dvou stran," upozornila analytička Media Tenoru Antonie Kulíková, podle níž tím novináři snížili vyhlídky menších stran na volební úspěch.

Kulíková to tvrdí, i když samotné výpovědi o lidovcích nebo zelených byly v průměru příznivější než o velkých stranách.

Takové pravidlo se ostatně přeneslo od minulých voleb, kdy rovněž byli nejlépe hodnoceni lidovci a Unie svobody.

Foto: Tomáš Daněk

3:1 pro Topolánka

Právě k velkým stranám se však chování médií změnilo. Právo ještě prohloubilo svou podporu ČSSD a kritiku občanských demokratů.

Ostatní noviny byly před čtyřmi lety vyvážené, tentokrát se Lidové noviny a Mf Dnes postavily na stranu ODS jednoznačně, Hospodářské noviny o něco opatrněji.

Nejvíce stranické bylo Právo a jeho nasazení na straně sociální demokracie vyrovnalo při součtu pro všechna média převahu ODS ve třech ostatních denících.

Rozdílem kvality je podle Media Tenoru nárůst počtu negativních výpovědí. Televizní stanice byly o málo víc přísné na sociální demokracii. Tím se opakoval jejich postoj z roku 2002.

Paroubek v Lidovém domě
Paroubek v Lidovém domě | Foto: Ludvík Hradilek
Vrátil se do Česka Únor 48? Doslovný přepis ostrého projevu premiéra Paroubka a následná reakce prezidenta Klause - KOMPLETNÍ PŘEPISY ČTĚTE ZDE
Foto: Ondřej Besperát
Čtvrteční události? Jiří Paroubek se po setkání s Václavem Klausem omluvil za své povolební výroky. Paroubek přiznal chybu a omluvil se - ČTĚTE ZDE
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy