Má vést ODS k volbám, v jeho Praze Vodrážku pranýřují

Eva Benešová
19. 5. 2009 17:00
Tvůrce programu pro ODS má velký problém "doma", lidé chystají demonstraci
První místopředseda ODS a starosta Prahy 13 David Vodrážka
První místopředseda ODS a starosta Prahy 13 David Vodrážka | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Necelý den poté, co byl druhý muž ODS David Vodrážka pověřen přípravou programu pro předčasné volby, musí řešit velký problém v obvodu, kde je sám starostou.

Celkem osm občanských sdružení svolalo demonstraci proti způsobu, jakým třináctou pražskou část vede. Vytýkají mu především, že radnice živelně umožňuje novou výstavbu.

Na demonstraci se mají sejít stovky lidí. Organizátoři chtějí sbírat podpisy pod petici proti dalším stavbám v Praze 13.

Výtky občanů: Příliš staveb a letadel

"Staví se tu děsivým způsobem. Chceme být u řízení už v okamžiku, kdy se rozhoduje, jak bude stavba velká, jak bude položená. Abychom také eliminovali korupci," tlumočil jeden z požadavků občanských sdružení organizátor akce Petr Kučera.

Jako další z problémů uvedl přípravu nového územního plánu, do které podle něho občané nemají možnost mluvit. Právě pomocí územního plánu se stanovuje, na kterých pozemcích se může v budoucnu stavět, a jaké stavby tam mohou stát.

V neposlední řadě chtějí místní protestovat i proti tomu, že množství letadel, které přelétá přes Prahu 13, je příliš velké. Počet přepravených osob by se podle nich měl snížit na polovinu.

Po bok šéfa strany Mirka Topolánka byl David Vodrážka zvolen loni v prosinci.
Po bok šéfa strany Mirka Topolánka byl David Vodrážka zvolen loni v prosinci. | Foto: Ondřej Besperát

Vodrážka veškerou kritiku občanských sdružení odmítá. Tvrdí, že územní plán radnice dodržuje a hlídá si, aby žádný developer nestavěl na pozemcích městské části. "Jsou to všechno bývalá pole, která byla vydána v restituci a následně prodána," uvedl.

Za protesty vidí prostou politiku.

"Tato občanská sdružení se aktivizovala poté, co jsem se stal prvním místopředsedou ODS. Dva představitelé jsou bývalí agenti StB a jeden byl v radě ČT, kam ho dosadila sociální demokracie," prohlásil Vodrážka.

Podle zjištění Aktuálně.cz ovšem sdružení, která proti němu vystupují, fungují na Praze 13 výrazně déle, než Vodrážka tvrdí.

Těsně po zvolení Vodrážky prvním místopředsedou strany deník Aktuálně.cz zjišťoval, jaká je Praha 13 pod jeho vedením. Z průzkumu vyplynulo, že městská část je velmi otevřená podnikatelům, na své obyvatele už podle opozice nemyslí.

Třináctka získala pod vedením starosty Vodrážky titul Město pro byznys. Ve dvou hlavních kategoriích celorepublikového průzkumu hodnotícího podmínky pro podnikání se v Praze vyšvihla na první místo.

Naopak - mínus získal za sídliště Velká Ohrada, které by podle některých místních politiků mohlo být na cestě k tomu, že se z něho stane ghetto.

"Velká Ohrada je ghetto," uvedl dříve zastupitel Aleš Mareček (ČSSD). "Bydlí v něm na 15 tisíc obyvatel, a zcela tam chybí služby, nebyla tam pošta, obchod, do minulého měsíce tam nebyl ani bankomat. Lidé, kteří tam žijí, jsou odříznuti, a protože tam nikdo z rady města nebydlí, tak je to nezajímá."

Problém s Velkou Ohradou přiznává i opoziční zastupitelka Marcela Plesniková (SZ). "Výtka k výstavbě je oprávněná. Na Velké Ohradě je potřeba víc parkoviště než obchod," uvedla zastupitelka.

Současně podotkla, že ne ve všem s občanskými sdruženími souhlasí. "Text výzvy k demonstraci je agresivní, slušel by se kultivovanější projev. Také mi připadá že v oblasti územního plánu na radnici zatím dělali, co mohli. Otázka bude aktuální na podzim," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy