Praha - Lídři stran se ohradili proti kritickým výrokům exprezidenta Václava Klause o nesystémových stranách i "fatální prohře" pravice v nadcházejících volbách.
Podle hlavní tváře ODS Miroslavy Němcové exprezident svými kroky rozbíjí pravici, současný předseda občanských demokratů Martin Kuba prohlásil, že ho Klausovo tvrzení mrzí.
Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska Klaus svým chováním vědomě pomáhá prezidentovi Miloši Zemanovi.
Bývalý prezident ve čtvrtek v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že mnohé strany nejsou jasně ideologicky definované a že předčasné volby budou znamenat "fatální prohru" pravice.
Lidem také nedoporučil, aby volili ODS, kterou sám zakládal. Strana podle něj nemá jakoukoliv naději, aby oslovila voliče.
Němcová: Klaus podpořil slepenec
"Slova Václava Klause mne jako jeho sympatizanta a dlouholetého člena ODS mrzí a ani jim lidsky nerozumím," popsal Kuba s tím, že to byla právě ODS, která za svým bývalým předsedou vždy stála.
"Byli to právě politici a slušní řadoví členové ODS, kteří velmi zdrženlivě a korektně komentovali velmi sporné části jeho amnestie v době, kdy za ni i ODS nesla obrovské politické náklady. V tomto kontextu považuji vyjádření Václava Klause za velmi neférové," doplnil.
Mirka Němcová Klausova slova komentovala poněkud ostřeji a prohlásila, že si s jeho kritikou poradí. Tím, že Klaus podpořil volební blok Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru, podle ní podpořil "slepenec, který je destrukcí demokratického politického systému, neboť nemá žádnou demokratickou strukturu, která by generovala jak lidi na její kandidátní listinu, tak také program".
"V tu chvíli popírá tedy to, že oporou a podstatou politického života jsou standardní politické strany. Dává přednost něčemu, co dříve velmi kritizoval a viděl to jako nebezpečí pro demokratický systém," řekla Němcová.
Klaus, ačkoli tvrdí, že chce podporovat stmelení pravice, ji podle Němcové tímto krokem rozbíjí.
Výroky vadí i ostatním stranám
"Svým předvolebním chováním a svými výroky pan prezident Klaus zřetelně a vědomě pomáhá panu prezidentu Zemanovi. Stará láska nerezaví," řekl novinářům Kalousek.
Odkázal tím na opoziční smlouvu, kterou Klaus se Zemanem jako tehdejší lídři ODS a ČSSD a ideoví odpůrci po volbách v roce 1998 překvapivě uzavřeli.
Klaus v rozhovoru uvedl, že politické strany by podle něj měly být jasně ideologicky definované. "A to právě ty naše dnešní Úsvity, ANO a TOPy v žádném případě nejsou," řekl. ODS podle něj nemá jakoukoliv naději, aby oslovila voliče.
"Na to je třeba mít velkou dávku arogance, aby nám pan profesor po 21 letech negativního dopadu na naši společnost povídal, jak to máme dělat. Zůstanou za ním jen velké řeči a pár knížek. Je mi ho skutečně líto," doplnil miliardář Andrej Babiš, lídr hnutí ANO.
Šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura souhlasí s Klausovým názorem, že politické strany se stávají výtahem k moci a chybí jim vize a ideje. "Jedinou výjimkou je naše hnutí. Přinášíme vizi nového politického systému," sdělil Okamura, jehož strana je zastáncem přímé demokracie. "V tom jsme zcela jasně definovatelní a čitelní," dodal.
Zeman: EU je Česku prospěšná
V rozhovoru Klaus také představil jednu z hlavních myšlenek své nové knihy, podle níž by měla Česká republika vystoupit z EU. Unie je totiž podle něj zodpovědná za všechno špatné, co se v Česku děje.
Současný prezident Miloš Zeman ale s takovým stanoviskem nesouhlasí. „Já mám opačný názor dlouhodobě, považuju se totiž za eurooptimistu. EU je prospěšná pro Českou republiku a Česká republika je naopak prospěšná pro EU, protože do ní vnáší nový rozměr," vysvětlil Zeman.
I Klaus podle Zemana musí uznat, že EU není jen společenství volného obchodu, ale i kulturní identita.
A Klausovo stanovisko odmítají i strany napříč politickým spektrem. Podle Kuby má EU své problémy a ODS například souhlasí s tím, že by Česko nemělo přijímat euro. "Diskuse o tom musí být otevřená, ale vystupování z EU není v tuto chvíli vůbec na pořadu dne," vysvětlil.
"Co navrhuje Václav Klaus, je cesta do bezvýznamnosti," řekl novinářům místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Unie podle sociálních demokratů přinesla do Česka investice a pracovní místa a postarala se o značný rozvoj země.
"ČSSD je připravena se co nejvíce zapojit do evropského dění," podotkl Zaorálek. Připomněl taky, že to byl právě Klaus, kdo v minulosti za ČR přístupovou dohodu jako premiér podepsal.
Klausův návrh naopak radostně přijali Svobodní, kteří po vystoupení z EU dlouhodobě volají.
"Vystoupení z Evropské unie je legitimní cestou k samostatnosti, ke skutečné demokracii a k ekonomice založené na principech svobody," vysvětluje předseda strany Petr Mach.