ODS: Nemám holou zadnici, proto #Volím_pravici

Martin Fendrych Martin Fendrych
1. 10. 2013 13:30
Modrá strana spustila na Twitteru prostou volební poezii. Bobošíková má hymnu
Martin Kuba básnící, proto #volí_pravici.
Martin Kuba básnící, proto #volí_pravici. | Foto: Reuters

Volby mají zvláštní vliv na šedou kůru mozkovou některých jedinců – začínají náhle básnit. ODS na Twitteru spustila krátké, prosté, avšak úderné veršíky. Kdo by to do té kdysi přísně technokratické strany řekl? Nejsou to sice zatím žádné Tyrolské elegie, ale i s poezií se nějak začít musí, nejde to úplně snadno hned.

Pravice, jak má, přiznejme si to, potíže, zjevně začíná jihnout a utíká se k básnění. Zřejmě je to výsledek pocitu „pronásledování“ (mnoho ódeesáků má pocit, že to, co se stalo, policejní atak na vládu a Janu Nagyovou-Nečasovou, nebyla náhoda). - Nebásní jen modří, básní i žena, jež vždy vypadala, jako by měla raději integrály než střídavý, obkročný či přerývaný rým. Tedy Jana Hlavu Vzhůru Bobošíková. Až bude opravdu zle, pustí se do veršů zřejmě i náš nezapomenutelný exprezident Václav Klaus.

Petr Nečas vyzvedl Janu Nagyovou v Ostravě z vazby
Petr Nečas vyzvedl Janu Nagyovou v Ostravě z vazby | Foto: Repro: ČT24

Dojemný, romanticky laděný, byť pokulhávající je tweet Petra Nease: „Nechci Janu ve věznici takže #volím_pravici“. (Viz stránky ODS; sice to není tweet expremiéra, jde o Petra Nease, nikoli Nečase, ale ODS ho logicky nemaže.) Náladou vzdáleně připomíná Havlíčkovo „vtisknul jsem však poděbradku silně do čela, aby se těm policajtům slza nezablyštěla“.

ODS nabízí na Twitteru krásná veršovaná hesla: „Stát má být pouhý sloužící, i proto #Volím_pravici“. Stát jako sloužící? Ta strana se nedá nevolit, je jako Standa Gross, myslí to s námi upřímně. Podobně aktuální je heslo „Chci živnostníky v kondici, i proto #Volím_pravici“.

Foto: Ludvík Hradilek

Jak je vidět, není až tak zle, což by se dalo po moravsku tweetnout „není #zle (není hush tag zle), aby nemohlo být hůř. ODS surfuje na vlně moderního média, přitom však volí prastarou metodu verše.

A jde jí to: „ODS sílící? Jasně, #Volím_pravici!“ Nebo: „Síla je v tradici, já #Volím_pravici!“ Výhodou je, že zde nic není třeba vysvětlovat (vysvětlování je třeba kolem Jany Nečasové a jejího ovouseného muže až až).

Ale pozor, nejde jen o nějaké popěvky, verše mají i hlubší kontext, který resonuje s dobou: „Nebyl jsem v milicích, já #Volím_pravici,“ opakuje si takový poctivý ódeesák. Ne všichni tweetující verš zvládají. Tak třeba Radek Matouš @RadekMatous píše „Nechci silnou levici, proto volme jedinou stabilni pravici. #volim_pravici“. Jiní (Tom Kraus ‏@kraustom 21. zář.) jsou na tom lépe: „Normalizaci se bránící, rozhodně #Volím_pravici !“

Foto: Komunita Volební billboardy na Facebooku.

Takový Ivo Rittig nebo Roman Janoušek a další jejich přátelé by mohli zatweetovat „nemám holou zadnici, proto #volim_pravici“, ale dost možná by dnes tweetovali „proto #volim_levici“; tihle lidé jdou vždycky s dobou.

Jeden můj známý, filozof, twitterovou kampaň ODS zpochybnil; napsal mi: „Může homo sapiens, člověk myslící, ještě #volit_pravici?“ Odpověděl jsem mu „každá duše básnící musí #volit_pravici“.

Kdyby ovšem mohl tweetovat David Rath, napsal by „Miliony v krabici, #volival_jsem_levici“.

Jana Bobošíková si troufla víc než jen prosté veršíky. Její uskupení Hlavu vzhůru má svoji hymnu. Složil ji bývalý poslanec ODS Tomáš Úlehla. To je skutečný pravičák, který se proto usilovně snažil, aby Rusnokova pravicová vláda dostala důvěru poslanců. Hymna Hlavu vzhůru vypadá takto:

1. Ať si kdo chce co chce říká, každého z nás se vždy týká, jakou vládu zvolíme, nebo zda se bojíme.

2. Někdo názor nahlas říká, jiný jen jak osel hýká, u piva se bavíme, co však s tím už nevíme.

Metelesku blesku, pojďme pomoct Česku!

Hlavu vzhůru, přátelé, mějme vize veselé! Čáry, máry, kouzlíme, pevně všichni stojíme za tím, co zde říkáme, Českou zemi nedáme.

3. Ať si kdo chce co chce říká, každého z nás se to týká, když někomu věříme, no tak ho i zvolíme.

Úlehla a Bobošíková zřejmě naznali, že je nejvyšší čas skoncovat s Kde domov můj. A volič je šťastný, že zažívá tak neuvěřitelně plodnou, kulturní dobu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy