Nevolte ODS, nemá naději na vítězství, nabádá Klaus

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 10. 2013 9:45
Bývalý prezident v nové knize navrhuje, aby Česká republika vystoupila z EU.
Václav Klaus na byznys fóru v Moskvě. Duben 2013.
Václav Klaus na byznys fóru v Moskvě. Duben 2013. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus radí voličům, aby v říjnových předčasných volbách nehlasovali pro jeho mateřskou ODS. Nemá podle něj šanci uspět. Zároveň ale nevylučuje, že bude se stranou po volbách spolupracovat.

Klaus to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD), který se týkal jeho nové knihy s názvem "Česká republika na rozcestí - Čas rozhodnutí". Ta vyjde příští týden.

Mimo jiné v ní navrhuje, aby Česko vystoupilo z EU. Podle něj totiž přispívá ke všemu špatnému, co se v české společnosti, politice i ekonomice děje.

"Jde nám o systémové otázky, fundamentální, systémové změny. Jde o změnu myšlení, uvažování lidí. V tomto smyslu si to dovoluji porovnávat se situací po roce 1989," shrnul poselství knihy.

Nadcházející volby exprezident označuje jako mezivolby. "Opravdu bezelstně říkám, že mě tyto volby vůbec nezajímají a já od nich neočekávám vůbec nic," řekl Klaus. Zásadní témata se podle Klause budou řešit až ve volbách následujících.

Říjnové volby podle bývalého prezidenta nedopadnou dobře, protože nepřinesou smysluplné řešení problémů. "Za druhé nedopadnou dobře pro to, co bych rád označoval za pravici," dodal.

Domnívá se, že pravice v nich tragickým způsobem prohraje. ODS, kterou zakládal, podle něj nemá jakoukoliv naději, aby oslovila voliče.

"Vzhledem k tomu, jak se ta strana vyvíjí, bych nikomu nedoporučoval, aby ji volil," vysvětluje. Dodává ale, že je s pravicí po "fatální prohře", která ji čeká, připraven spolupracovat. Strana ale musí z výsledků voleb vyvodit nějaký zásadní závěr.

Klaus v rozhovoru uvedl, že odmítá přijmout názor, že veřejné rozhodování je něco jiného než ideové rozhodování. Politické strany by podle něj měly být jasně ideologicky definované.

"A to právě ty naše dnešní Úsvity, ANO a TOPy v žádném případě nejsou," řekl. Tradiční strany podle něj oslabuje "hypotéza kmotrovství jako problému České republiky". "Já to takhle nevidím," podotkl.

Z ostatních stran Klaus chválí především hnutí Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové, především díky její kritice EU.

Klaus: jde to i bez EU

Klaus ve své knize zmiňuje přílišné regulace, odnímání suverenity z národních vlád, rozmělňování zodpovědnosti nebo ztrátu schopnosti politických stran cokoliv zásadního prosadit.

Nynější projekt evropské integrace podle něj selhal. "Nemluvme o demokracii, když mluvíme o EU. To je antidemokratická entita a antidemokratický projekt," řekl. 

Unie podle bývalého prezidenta podvazuje možnosti svobodného rozhodování a bez odchodu z ní nelze v Česku provést fundamentální, systémové změny.

Klaus nicméně ve své knize přináší návrhy, které je možné uskutečnit bez ohledu na členství Česka v EU, píše MfD. Je mezi nimi masivní omezení mandatorních výdajů státu a státní regulace, zrušení evropských dotací nebo Senátu. 

Privatizovat by se podle exprezidenta měly polostátní či "pseudosoukromé" firmy typu ČEZ, České dráhy nebo Česká televize.

Věnuje se také kmotrům v politických stranách. "Plní podobně důležitou roli, jakou dříve plnili takzvaní veksláci - zprůchodňují totálně rozbitý systém vládnutí v zemi," popsal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy