KSČM chce do kalendáře Mezinárodní den studentstva

ČTK ČTK
26. 12. 2013 12:13
Strana to zdůvodňuje tím, že veřejnost ztrácí povědomí o událostech roku 1939
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci KSČM navrhli vrátit do názvu státního svátku 17. listopadu Mezinárodní den studentstva. Zdůvodňují to tím, že veřejnost ztrácí povědomí o událostech roku 1939.

Pokud by byla předloha schválena, státní svátek 17. listopadu by nesl pojmenování Mezinárodní den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii.

Novelu zákona o státních svátcích, kterou poslanci KSČM předložili ve Sněmovně, nejprve posoudí vláda. Poté o ní rozhodne Parlament.

Předkladatelé připomínají, že svátek Mezinárodního dne studentstva byl v roce 1990 přejmenován na Den boje studentů za svobodu a demokracii a později na Den boje za svobodu a demokracii. "Také v důsledku toho se z povědomí veřejnosti, zejména mladé, znalosti o 17. listopadu 1939 vytrácejí a tím, bohužel, i jeho význam," zdůvodňují návrh.

Dne 17. listopadu 1939 byli zatýkáni studenti, popraveni studentští funkcionáři a uzavřeny české vysoké školy nacisty za někdejšího protektorátu v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa 28. října 1939.

Ve stejný den v roce 1989 byla v Praze pietní studentská demonstrace, připomínající si právě Mezinárodní den studentstva, brutálně napadena komunistickou policií. To odstartovalo pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy