KSČM chce do kalendáře Mezinárodní den studentstva

ČTK ČTK
26. 12. 2013 12:13
Strana to zdůvodňuje tím, že veřejnost ztrácí povědomí o událostech roku 1939
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci KSČM navrhli vrátit do názvu státního svátku 17. listopadu Mezinárodní den studentstva. Zdůvodňují to tím, že veřejnost ztrácí povědomí o událostech roku 1939.

Pokud by byla předloha schválena, státní svátek 17. listopadu by nesl pojmenování Mezinárodní den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii.

Novelu zákona o státních svátcích, kterou poslanci KSČM předložili ve Sněmovně, nejprve posoudí vláda. Poté o ní rozhodne Parlament.

Předkladatelé připomínají, že svátek Mezinárodního dne studentstva byl v roce 1990 přejmenován na Den boje studentů za svobodu a demokracii a později na Den boje za svobodu a demokracii. "Také v důsledku toho se z povědomí veřejnosti, zejména mladé, znalosti o 17. listopadu 1939 vytrácejí a tím, bohužel, i jeho význam," zdůvodňují návrh.

Dne 17. listopadu 1939 byli zatýkáni studenti, popraveni studentští funkcionáři a uzavřeny české vysoké školy nacisty za někdejšího protektorátu v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa 28. října 1939.

Ve stejný den v roce 1989 byla v Praze pietní studentská demonstrace, připomínající si právě Mezinárodní den studentstva, brutálně napadena komunistickou policií. To odstartovalo pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Další zprávy