O křeslo šéfa lidovců bude usilovat Jan Bartošek, získal nominaci na jihu Čech

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
19. 10. 2018 10:37
Pavla Bělobrádka by v čele lidovců mohl nahradit poslanec Jan Bartošek, kterého do funkce navrhla jihočeská buňka. V pondělí oznámí, zda výzvu přijme. Mohl by se mu postavit místopředseda Marian Jurečka nebo poslanec Marek Výborný.
Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. | Foto: Tomáš Cetkovský

Praha - Křeslo předsedy KDU-ČSL se pokusí získat šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek. Ve čtvrtek večer získal první nominaci ze svého jihočeského regionu.

"Dostal jsem nominaci na předsedu KDU-ČSL od Jihočechů. Velmi si této důvěry vážím," zveřejnil poslanec Bartošek na Twittteru.

Bartošek je poslancem druhé volební období. Ve sněmovně se věnuje například bezpečnosti nebo je ve skupině, která na ministerstvu průmyslu a obchodu připravuje podle vzoru jiných vyspělých zemí nový zákon na ochranu investic. To je legislativa, jež má ochránit strategické části českého průmyslu před rizikovými penězi ze států mimo Evropskou unii. Analýza, z níž ministerstvo vychází, mezi takové řadí třeba Rusko nebo Čínu.

Nynější předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se rozhodl skončit ve své funkci již před časem. Oficiálně oznámil, že už nebude kandidovat, mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. "Nebudu kandidovat na předsedu bez ohledu na to, jak dopadnou senátní volby," uvedl minulý týden.

Současný šéf strany Bělobrádek kandidoval do Senátu na Náchodsku, ale nakonec ho porazil občanský demokrat Martin Červíček.

Zájemců je více

Vedle Bartoška se o pozici šéfa KDU-ČSL bude nejspíše ucházet také nynější dvojka strany a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka a není vyloučená ani kandidatura třeba poslance Marka Výborného, který je členem například mandátového a imunitního výboru. Opakovaně se v minulosti pokoušel uspět také senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek.

Volby nového vedení jsou zatím plánované na březen příštího roku.

VIDEO: Strana potřebuje novou dynamiku, říká Bělobrádek

Strana potřebuje novou dynamiku. Chci se víc věnovat rodině, přiznává poražený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Video: Radek Bartoníček, František Grossmann
 

Právě se děje

před 49 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy