Koten zve Babiše, aby vysvětlil tlak na šéfa GIBS. Rád si zjistím, zda nedošlo k pochybení, říká

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
27. 2. 2018 16:52
Předseda bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) si ministerského předsedu pozve na schůzi, aby vysvětlil, jaké má důvody pro žádost o odchod Murína z čela GIBS.
Radek Koten.
Radek Koten. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) bude muset vysvětlovat kolegům ve sněmovně, proč tlačí šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBSMichala Murína k rezignaci na funkci.

Předseda bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) si ministerského předsedu pozve na schůzi, aby vysvětlil, jaké má důvody pro žádost o odchod Murína z čela jedné z klíčových bezpečnostních složek, která vyšetřuje trestnou činnost policistů.

"Právě jednáme v bezpečnostním výboru, na kdy jednání svoláme, a podle toho, jak bude mít pan premiér čas, tak si ho tam pozveme," uvedl Aktuálně.cz Koten s tím, že chce výbor svolat na příští nebo přespříští týden.  

Kotena i jeho kolegy poslance budou zajímat především důvody premiérova rozhodnutí. "Rádi si to necháme vysvětlit. Pan premiér je sice v demisi, ale pokud by to mělo nějakým zásadním způsobem ohrožovat bezpečnost státu, tak je to legitimní," komentoval odvolání Koten. Sám přitom nemá informace o tom, že by byla bezpečnost státu nějakým způsobem ohrožena.

"Že bych měl vědět, co si pan Babiš myslí? Myšlenky si zatím mezi sebou neteleportujeme a právě na výboru to zjistíme. Nyní nejsem schopný říci, zda došlo, nebo nedošlo k nějakému pochybení, ale rád si to zjistím, právě proto to svoláváme," poznamenal předseda bezpečnostního výboru k otázce, zda zná příčiny premiérova rozhodnutí.

Pozoruhodné okolnosti schůzky mezi Babišem a Murínem pobouřily nejen opoziční poslance. "Když se dohodneme, tak to prý bude bez skandálu. Řekl, že by bylo nejlepší, abych skončil do konce února," řekl Aktuálně.cz Murín, když hovořil o obsahu jednání s Babišem. Z křesla má prý odejít do konce února a premiér argumentoval ztrátou důvěry. "Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku," popsal šéf GIBS

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy