Odvolejte žalobkyni v kauze Opencard, žádají poslanci Zemana

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
22. 6. 2014 7:17
Členové vyšetřovací komise jsou přesvědčeni, že žalobkyně Máchová umožnila, aby nebyli stíháni představitelé hlavního města.
Foto: ČTK

Praha - Výslech státní zástupkyně Dagmar Máchové před sněmovní vyšetřovací komisí pro Opencard bude mít dohru. Poslanci totiž příští týden pošlou dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlovi Zemanovi a budou požadovat odvolání Máchové z případu.

Když Dagmar Máchová minulý týden přišla na jednání sněmovní vyšetřovací komise k případu Opencard, poslanci na ni dotírali řadou nepříjemných dotazů. Hlavně je zajímalo, proč v případu karty Pražana, která město doposud vyšla na 1,35 miliardy korun, skončila před soudem pouze pětice někdejších úředníků. O politické vedení v čele jako kdyby se přitom tým Máchové vůbec nezajímal.

Máchová na konci jednání reagovala velmi podrážděně a právě útoky poslanců ji přiměly k tomu, že do Sněmovny následně poslala vysvětlující dopis.

"Vzhledem k tomu, že jsem byla dotazována na některé skutečnosti, které jsem nemohla náležitě vysvětlit, neboť jsem neměla s sebou doklady a listinné materiály z trestního spisu, dovoluji si proto dodatečně uvést na pravou míru zejména účetní údaje, které v této komisi uváděli někteří poslanci," napsala návladní v úvodu textu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Hlavní informaci, kterou žalobkyně rozporuje, je cena zakázky, což dokumentuje čísly. Skutečné náklady podle Máchové dosáhly od začátku projektu do konce roku 2010 výše 533 milionů korun. "Tyto částky lze zcela zjistit na MHMP odboru účetnictví," stojí si za svými tvrzeními Máchová.

Z tabulky, kterou má přitom k dispozici magistrát, je však jasně vidět, že jde pouze o část z celkové sumy, která šla z magistrátního odboru informatiky. Máchová totiž nezohlednila sumy, které na vývoj a provoz karty daly společnosti, které sice formálně nespadají pod magistrát, ale jsou jím dotovány. Jedná se o Dopravní podnik Praha, ROPID nebo městskou knihovnu. Po jejich přičtení se celková částka zvedne zhruba o další půl miliardy.

Máchová se rovněž ohradila proti tomu, že by vyšetřovatelé přešli business plán karty. Ten pro město zpracovala společnost Allshare Finance CE. Tu přitom zastupoval Jaroslav Turek, který byl zároveň jednatelem firmy Haguess, která byla držitelem licencí k opencard.

"Dne 29.9.2006 Rada MHP přijala usnesení č. 1488 k návrhu na přidělení veřejné zakázky Realizace servisního kartového centra, přičemž materiál Variantní propočty pro sestavení Business pán Universální karty Pražana nebyl mezi přílohami, na základě kterých by Rada HMP jednala a rozhodovala," hájí svoji verzi Máchová. Vyšetřovatelé podle ní nezjistili, že by byl tento materiál někdy v Radě projednáván, nebo že by stanovovala rada nějaké cíle v souvislosti s tímto projektem.

Jiného názoru však byli kontroloři, kteří pro magistrát v roce 2009 zpracovávali forenzní audit. "Tento materiál je v podstatě jediným dokumentem, který posuzuje ekonomickou stránku celého projektu v dlouhodobém horizontu, zejména z hlediska struktury a časování očekávaných nákladů na požadovanou funkčnost, očekávaných příjmů generovaných projektem a tedy i návratnosti investovaných prostředků," napsali do zprávy, na jejímž základě bylo v roce 2009 tehdejší zastupitelkou Janou Ryšlinkovou podáno trestní oznámení.

Poslanci chtějí Máchovou odvolat

Poslance dopis státní zástupkyně utvrdil v názoru, že dohled nad případem nebyl prováděn tak, jak měl. Rozhodli se proto obrátit na šéfa žalobců Pavla Zemana, kterému začátkem příštího týdne pošlou důležitý dopis.

"Budeme požadovat, aby paní Máchovou odvolal z případu," říká napřímo místopředseda vyšetřovací komise Daniel Korte (TOP 09). Důvodem pro tento krok je podle něj přesvědčení, že Máchová trestní oznámení účelově rozdělila, čímž v podstatě umožnila, aby nebyli stíháni představitelé města v čele s Pavlem Bémem.

S Kortem souhlasí i další člen komise Ivan Gabal. Ten při výslechu Máchové neskrýval rozčarování a vyčetl jí například, že podle jeho názoru nemá zájem vyšetřovat korupci. "Budeme žádat, aby se tím Pavel Zeman zabýval. Ze strany paní Máchové možná nemuselo jít o manipulaci, ale spíš o nedbalost," volí opatrnější slova Gabal.

Nejvyšší státní zástupce se tak bude kauzou Opencard v relativně krátké době zabývat už podruhé. Na konci února se na něj totiž obrátila ministryně spravedlnosti Helena Válková, aby provedl prověrku činnosti pražského městského státního zastupitelství, které má případ na starosti. Ministryni k tomu přiměla slova Alexandera Sotoláře, který při čtení rozsudku nad úředníky zmínil, že před soudem by měli stát i ti, kteří fakticky rozhodovali, tedy politici.

Zeman však tehdy Válkové nevyhověl, jeho úřad totiž nemůže zasahovat do pravomocně neskončených případů. Nejvyšší státní zastupitelství však v souvislosti s kauzou převzalo nad městským zastupitelstvím dohled.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministr obrany Metnar se ze zdravotních důvodů nepřipojí k pondělnímu jednání vlády. Kabinet tak zřejmě nebude projednávat vrácení deseti mld armádě

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Rakušan Kriechmayr vyhrál kitzbühelský superobří slalom

Domácí Vincent Kriechmayr vyhrál superobří slalom v rakouském Kitzbühelu. Devětadvacetiletý sjezdař triumfoval ve Světovém poháru po téměř roce a posedmé v kariéře.

Kriechmayr zvítězil o 12 setin sekundy před Švýcarem Marcem Odermattem. Výborné starty na Hahnenkammu má za sebou další Rakušan Matthias Mayer, který skončil třetí a navázal na druhé a třetí místo ze sjezdů.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - superobří slalom: 1. Kriechmayr (Rak.) 1:12,58, 2. Odermatt (Švýc.) -0,12, 3. Mayer (Rak.) -0,55, 4. Innerhofer (It.) -0,59, 5. Walder (Rak.) -0,70, 6. Crawford (Kan.) -1,11, 7. Babinsky (Rak.) -1,19, 8. Bailet (Fr.) -1,34, 9. Meillard (Švýc.) a Sander (Něm.) oba -1,41.

před 58 minutami

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy