Zeman poslancům nevyhověl, o Máchové rozhodne její nadřízená

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
23. 7. 2014 22:50
Nejvyšší státní zástupce odpověděl na dopis sněmovní vyšetřovací komise a žádost o výměnu žalobkyně v kauze Opencard postoupil pražskému městskému státnímu zastupitelství.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Poslanci z vyšetřovací komise pro opencard u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepochodili s žádostí o výměnu státní zástupkyně Dagmar Máchové. Zeman jim totiž v písemné odpovědi vzkázal, že nemůže zasahovat do takzvaně živé kauzy.  

"Jeho dohledová pravomoc, tedy možnost přezkoumávat zákonnost probíhajících trestních řízení, se vztahuje pouze na činnost obou vrchních státních zastupitelství,“ přiblížil obsah dopisu Zemanův mluvčí Petr Malý.

Z toho důvodu Zeman podnět, ve kterém vyšetřovací komise navrhovala zvážit ponechání Máchové u případu, předal na pražské městské zastupitelství. "Přezkoumat postup dozorové státní zástupkyně je v tomto případě oprávněna výlučně vedoucí státní zástupkyně, včetně posouzení, zda jmenovaná státní zástupkyně postupovala správně při zasedání komise," dodal Malý.

Městské státní zastupitelství si podle předsedy komise Bronislava Schwarze (ANO) vyžádalo zvukový záznam výslechu Máchové a další věci, které potřebuje pro rozhodnutí. "To ale zatím k dispozici nemám,“ řekl Schwarz.

Nechtěla vypovídat, vadilo poslancům

Jednou z námitek proti Máchové totiž byla její neochota odpovídat na jejich dotazy. "Státní zástupkyně odmítla odpovědět na přímý dotaz na zjištěné rozdělování veřejných zakázek na odboru IT na podlimitní úroveň, čímž bylo obejito projednávání projektu na úrovni vedení magistrátu i Rady HMP. Tím opět rezignovala na možné prošetření organizování podvodu,“ napsali například poslanci do dopisu, na nějž jako první upozornil deník Aktuálně.cz.

Zde se však Zeman Máchové částečně zastal. "Připomněl, že vyhověl žádosti komise a po zvážení celospolečenského významu případu rozhodl o zproštění mlčenlivosti. Toto zproštění se však týkalo pouze jedné trestní věci, nevztahovalo se na řadu dalších trestních věcí vedených v souvislosti s projektem opencard,“ vysvětlil mluvčí NSZ.

Poslanci do dopisu z konce června sepsali celkem osm věcí, na které Máchová při výslechu neodpověděla. Kromě již zmíněného rozdělování zakázek se výtky poslanců týkaly například forenzního auditu, jehož výsledky se Máchová odmítla řídit, nebo rozdělení původního trestního oznámení na několik dílčích věcí.

"Státní zástupkyně JUDr. Dagmar Máchová buď není dostatečně odborně zdatná k tomu, aby byla celá kauza prošetřena a objasněna jako celek, nebo nemůže konat v rámci své odbornosti, profesionality," stojí závěrem dopisu.

 

Právě se děje

Další zprávy