Koalice u Zemana neuspěla. Premiérem je Jiří Rusnok

Domácí Domácí
25. 6. 2013 15:38
Prezident tak odmítl návrh koalice, která chtěla Miroslavu Němcovou
Ruku na to. Prezident Miloš Zeman právě jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka.
Ruku na to. Prezident Miloš Zeman právě jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem ekonoma a finančního odborníka SPOZ Jiřího Rusnoka.

Odmítl tak návrh koalice, která si přála Miroslavu Němcovou. Ta svoji kandidátku zároveň podpořila 101 hlasy v Poslanecké sněmovně. Ani to prezidentovi nestačilo.

"Nedělat nic znamená nebýt aktivní prezident a já se zavázal, že aktivní prezident budu," vysvětlil.

Rusnok je podle Zemana váženým, uznávaným ekonomem a odborníkem, nebude se tak jednat o úřednickou vládu, ale o vládu odborníků.

"Jsem si vědom toho, že povedete vládu ve velmi nelehkých dobách, jedním z nejdůležitějších úkolů bude připravit návrh zákona o státním rozpočtu. Jelikož neznám lepšího ministra financí, než jste byl vy, těším se, že tyto úkoly perfektně zvládnete," vysvětlil Zeman.

Kapesníček by nebyl?
Kapesníček by nebyl? | Foto: Vojtěch Marek

Nyní je na Rusnokovi jmenování ministrů. Zeman již dříve uvedl, že je to jeho volba, a v úterý znovu zopakoval, že mu do složení vlády nebude nijak zasahovat. V pondělí ale zároveň dodal, že by byl rád, aby ve vládě byli zastoupeni i členové tripartity.

V úterý Rusnok uvedl, že vládu se pokusí sestavit co nejrychleji, nejpozději do 14 dnů. Nová vláda by měla fungovat alespoň tři měsíce. Předčasné volby by pak případně mohly být v září.

Zeman: Nečasovu vládu nechce nikdo

Rusnok upozornil, že ve sněmovně leží několik desítek klíčových ekonomických i neekonomických zákonů, které je nutné řešit, je také nutné nastavit systém evropských fondů na rok 2014 až 2020. Chce také vyřešit co nejdříve situaci po povodních.

Podle Zemana bude politicky neutrální vláda také garancí toho, aby se zahájené vyšetřování "hospodářských a politických skandálů" dotáhlo do konce a neexistoval by politický tlak.

Základní fakta o Jiřím Rusnokovi:

  • Do svého zvolení působil jako poradce prezidenta a člen NERV.
  • Dosud byl také předsedou představenstva ING Penzijní společnosti, po 30. červnu ho nahradí Renata Mrázová, generální ředitelka pojišťovací části ING.
  • Od dubna 2001 do července 2002 byl ministrem financí, další rok vykonával funkci ministra průmyslu a obchodu.
  • Od června 2002 do dubna 2003 pak byl poslancem.
  • Před rokem 1989 byl kandidátem na členství v KSČ, od roku 1998 byl členem ČSSD, nyní je nestraníkem.
  • V roce 2003 se postavil Špidlovi v boji o předsednické křeslo, ale neuspěl. Podporovali ho především příznivci bývalého šéfa strany - Miloše Zemana.
  • Narodil se 16. října 1960 v Ostravě-Vítkovicích, je ženatý, má tři děti.

Konec Nečasovy vlády tak prezident považuje za nevyhnutelný a její setrvání si podle něj nepřeje celá česká společnost.

"Jak dobře víte, před prezidentskými volbami i po nich jsem vyslovil názor, že tehdejší vláda pana premiéra Nečase by měla skončit. Mám-li dodržet tento názor, pak je naprosto samozřejmé, že musím podniknout kroky, které mi umožnuje ústava, aby se tento názor naplnil," vysvětlil.

Hlasy pro Němcovou nepomohly

Rozhodnutím jmenovat premiéra úřednické vlády se Zeman vydal proti přání všech parlamentních stran a jejich představám řešení současné politické krize.

ČSSD, KSČM a VV zase doufaly v předčasné volby, koalice ODS, TOP 09 a LIDEM preferovala vládu v čele s Miroslavou Němcovou.

Ve snaze odvrátit úřednickou vládu koalice pokračovala i v úterý. Pro podporu nové vlády s premiérkou Němcovou totiž sebrala potřebných 101 podpisů, které by měly Zemana přesvědčit.

Sama Němcová také poukázala na to, že úřednická vláda nemůže získat důvěru sněmovny. Koalice také nepodpoří návrh státního rozpočtu, který by úřednická vláda předložila.

Současná koalice sice nezměnila Zemanovo rozhodnutí, ale může deklarovat spolehlivou většinu ve sněmovně.

Podle všeho spoléhá na to, že poté, co premiér jmenovaný Zemanem nedostane důvěru sněmovny, už v druhém pokusu dá prezident republiky šanci kandidátovi koalice - tedy Miroslavě Němcové.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy