Koalice se shodla na dluhové brzdě, poplatky jsou ze hry

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
9. 6. 2014 21:01
Poplatky v nemocnicích se vracet nebudou, zaznělo v pondělí na jednání koaliční rady. Špičky koalice se naopak shodly na tom, že co nejdříve připraví zákon o rozpočtové odpovědnosti.
Foto: Reuters

Praha – V případě, že by se vrátily do hry poplatky v nemocnicích, museli by sociální demokraté přijít se svými dodatečnými požadavky na úpravu koaliční smlouvy. "Podle mého názoru by tím koalice pouze ztrácela čas, který by měla věnovat produktivnějším tématům tam, kde jsme schopni se domluvit," je přesvědčený premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a o tématu dále diskutovat nehodlá.

Otázku obnovení stokorunové platby za pobyt v nemocnici šéf lidovců Pavel Bělobrádek ani místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová nekomentovali. Byl to přitom předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš, který ji před několika dny otevřel výrokem, že by vláda měla uvažovat o znovuzavedení poplatků a jejich zrušení označil za chybu.

Podle Sobotky však poplatky nebyly hlavním tématem pravidelného jednání trojkoalice. Tím bylo zejména přijetí fiskálního paktu. Ten by měl podle představ vlády platit už od začátku příštího roku, Sobotkův kabinet kvůli tomu chce v co nejkratší době připravit návrh ústavního zákona o rozpočtové kázni.

Zákon by mimo jiné počítal i se zavedením takzvané dluhové brzdy při překročení veřejného dluhu přesahujícího 55 procent hrubého domácího produktu. "Cílem je zabránit tomu, aby se Česká republika v budoucnu dostala na veřejný dluh, který by přesáhl 60 procent HDP," dodal premiér.

Po překročení zmíněné hranice by vláda musela jednat. Podle Sobotky by však tato povinnost měla být v zákoně zakotvena pouze obecně. "Aby nekomplikovala vládě situaci při hledání nástrojů na to, jak rozpočtovou situaci zvládnout. Důležitá je reakce," prohlásil.

ČSSD, ANO a lidovci rovněž otevřeli debatu o budoucím českém eurokomisaři. Podle předsedy vlády je zatím brzy na to, bavit se o konkrétních jménech, koalice proto zatím pouze vytipovala pět oblastí, o něž by mělo Česko zájem.

Sobotka nicméně nebyl nijak konkrétní a pouze zopakoval to, co řekl již několikrát. "Mluvili jsme zhruba o pěti možných kompetencích a většina z nich je zaměřena do ekonomické oblasti," potvrdil s tím, že by si vláda v dalších pěti letech v Evropské komisi představovala významnější agendu, než je otázka rozšíření, kterou měl doposud na starosti Štefan Füle.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy