Eurokomisaře začneme vybírat do 14 dnů, slíbil Sobotka

ČTK ČTK
28. 5. 2014 16:00
O novém zástupci v Evropské komisi, na kterém se koalice zatím neshodla, bude nejprve jednat koaliční rada.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka
Předseda vlády Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že jednání o českém eurokomisaři začnou do dvou týdnů.

O novém českém zástupci v Evropské komisi, na němž se zatím koalice neshoduje, i o jeho možném resortu bude nejprve jednat koaliční rada. Sobotka to řekl po zasedání kabinetu.

Ministerský předseda považuje za důležité, aby Česko hovořilo jedním hlasem, pokud jde o portfolio, o které bude usilovat.

Jak volily země EU

EU vysledky voleb

GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích

Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.

Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.

"Podle mého názoru bychom měli vytipovat okruh několika málo klíčových kompetencí, které budou stanoveny jako priorita české vlády," poznamenal k tomu. Již dříve hovořil o tom, že by ČR mohla usilovat o některou z ekonomických oblastí.

Na koaliční diskuse je podle něj čas bez problémů během června. Sobotka považuje za důležitá také přímá jednání s designovaným šéfem komise. Tím se pravděpodobně stane někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, kterého prosazuje nejsilnější - lidovecká - frakce v Evropském parlamentu.

ČSSD chce Mertlíka, ANO zase Teličku

Lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek uvedl, že je Juncker případně ochoten přijet do Česka, aby s ním bylo možné jednat přímo.

Sociální demokraté by na postu eurokomisaře rádi viděli exministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO navrhuje lídra své kandidátky do eurovoleb a někdejšího člena Evropské komise Pavla Teličku. Lidovci zase podporují dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou. Někteří politici ale již hovoří o tom, že se možná nakonec bude muset hledat kompromisní kandidát mimo tuto trojici.

 

Právě se děje

Další zprávy