Klaus jej označil za strůjce krize, klub ODS povede dál

Kateřina Eliášová
26. 4. 2011 13:03
Petr Tluchoř zatím zůstává v čele klubu, řádná volba bude v červnu
Petr Tluchoř dál povede poslanecký klub ODS
Petr Tluchoř dál povede poslanecký klub ODS | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanec Petr Tluchoř i nadále povede poslanecký klub ODS. Na dopoledním jednání se na tom shodli jeho kolegové.

"Na začátku jednání Petr Tluchoř vyzval poslance našeho klubu, zda chce někdo navrhnout tento bod, tedy návrh na jeho odvolání. Nikdo tak neučinil," informoval novináře po jednání 1. místopředseda klubu Zbyněk Stanjura.

Tluchořovu kariéru dostaly do problémů hlavně věty poslankyně Kristýny Kočí. Významného člena grémia ODS a předsedu poslaneckého klubu poslankyně v nahrávce tajně pořízené jejím stranickým kolegou označila za spolustrůjce chystaného puče proti lídrovi Věcí veřejných.

Politik musel na dvouhodinovém jednání kolegům vysvětlovat i to, proč v grémiu prosazoval variantu vlády bez Věcí veřejných, když předseda ODS a premiér Petr Nečas chtěl zachránit trojkoaliční projekt.

Někteří poslanci se před jednáním klubu netajili tím, že by měl Tluchoř v čele klubu skončit, poslanec Michal Doktor o něm dokonce mluvil jako o politické mrtvole. Vysvětlení žádal i premiér Petr Nečas. "Zatím jsem o tom s panem premiérem nemluvil," uvedl Tluchoř.

Tluchořovi z pohledu některých poslanců ublížilo i jeho vystoupení, ve kterém obvinil ministra vnitra Radka Johna (VV) z toho, že zneužívá policii. O speciální tiskové konferenci, kterou na toto téma Tluchoř uspořádal během vyjednávání o smíru v koalici, neměl tušení předseda ODS a premiér Petr Nečas.

Ostře proti Tluchořovi vystoupil i prezident Václav Klaus, který jej spolu s poslankyní Kristýnou Kočí označil za viníky vládní krize.

Tluchořovo šéfování v klubu však může i kvůli těmto aférám skončit už za měsíc, kdy se bude konat každoroční převolba vedení klubu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy