KDU chce před hlasováním o důvěře Fischera "vyzpovídat"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 6. 2009 21:48
Lidovci zformulovali připomínky k programovému prohlášení Fischerova kabinetu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Širší vedení KDU-ČSL dnes formulovalo okruhy, které považuje v programovém prohlášení vlády Jana Fischera za nedostatečně rozpracované. Patří mezi ně opatření proti nezaměstnanosti, postoj vlády k privatizacím a zajištění rozpočtů obcí v době hospodářské krize.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda po zasedání celostátního výboru zopakoval, že programové prohlášení se mu zdá příliš vágní. "Není důležité ani tak to, co v něm napsáno je, jako to, co v něm napsáno není," uvedl. Příkladem je podle něj přístup vlády k privatizacím.

I když vláda Jana Fischera o privatizacích nehodlá rozhodovat, může podle Svobody učinit nezvratné kroky v přípravném procesu, což postaví pozdější vlády před hotovou věc, kvůli riziku arbitráží. Zvlášť vystupuje KDU-ČSL proti prodání letiště Praha.

Lidovci se chtějí před nedělním hlasováním o důvěře kabinetu na tyto okruhy vlády ptát, vyjasnit je.

"Jednotlivé dílčí pozitivní kroky vlády podpoříme bez ohledu na hlasování o důvěře," ujišťoval Svoboda, že jeho strana nebude vládě komplikovat práci.

Předsednictvo lidovců dnes od širšího vedení strany  dostalo mandát, aby v neděli po sněmovní debatě nad programovým prohlášením vlády doporučilo svým poslancům, jak mají hlasovat.

Z 12 poslanců KDU-ČSL podpořila vznik Fischerova kabinetu polovina, když podepsala spolu s poslanci ODS, ČSSD a SZ dohodu, na jejímž základě mohla být vláda postavena. Je možné, že poslanci KDU-ČSL budou i v neděli hlasovat rozdílně.

Pro bude zřejmě exministr financí Miroslav Kalousek, který se příští týden chystá založit novou politickou stranu. Podporu přitom našel u některých zákonodárců ODS.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy