Kdo z možných europoslanců pochází z vašeho města? Podívejte se do interaktivní mapy

Domácí Domácí, Daniel Kerekeš
6. 5. 2019 16:49
Do Evropského parlamentu kandiduje 39 politických stran, hnutí a volebních koalic. Volby proběhnou 24. a 25. května 2019. Ve volební místnosti dostane každý volič od komise obálku, do které je třeba vložit jeden hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku u maximálně dvou kandidátů můžete zakroužkovat jejich pořadové číslo a tím jim dáte přednost. Jiné úpravy lístku nemají na posuzování vliv. Mapu zpracoval doktorand Masarykovy univerzity v Brně Daniel Kerekeš, který se ve svém studiu zaměřuje na volební geografii, volební systémy a volební právo.

Voliči mohou vybírat ve volbách do Evropského parlamentu mezi více jak osmi sty kandidáty. Politolog Kamil Švec upozornil, že se v mapě mohou vyskytovat chyby, a to především kvůli duplicitě názvů měst a obcí v České republice.

Autor mapy kandidátů  Daniel Kerekeš však v reakci pro Aktuálně.cz uvedl, že pouze převzal oficiální data z Českého statistického úřadu. Ačkoli tedy chyby nevylučuje, uvádí, že je vázán oficiálními daty úřadu. Chyby by se podle něj měly vyskytovat jen v řádu jednotek. Pokud se ozve osobně některý z kandidátů a požádá o uvedení jiné adresy, údaje budou opraveny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy