Kdo z možných europoslanců pochází z vašeho města? Podívejte se do interaktivní mapy

Domácí Domácí, Daniel Kerekeš
6. 5. 2019 16:49
Do Evropského parlamentu kandiduje 39 politických stran, hnutí a volebních koalic. Volby proběhnou 24. a 25. května 2019. Ve volební místnosti dostane každý volič od komise obálku, do které je třeba vložit jeden hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku u maximálně dvou kandidátů můžete zakroužkovat jejich pořadové číslo a tím jim dáte přednost. Jiné úpravy lístku nemají na posuzování vliv. Mapu zpracoval doktorand Masarykovy univerzity v Brně Daniel Kerekeš, který se ve svém studiu zaměřuje na volební geografii, volební systémy a volební právo.

Voliči mohou vybírat ve volbách do Evropského parlamentu mezi více jak osmi sty kandidáty. Politolog Kamil Švec upozornil, že se v mapě mohou vyskytovat chyby, a to především kvůli duplicitě názvů měst a obcí v České republice.

Autor mapy kandidátů  Daniel Kerekeš však v reakci pro Aktuálně.cz uvedl, že pouze převzal oficiální data z Českého statistického úřadu. Ačkoli tedy chyby nevylučuje, uvádí, že je vázán oficiálními daty úřadu. Chyby by se podle něj měly vyskytovat jen v řádu jednotek. Pokud se ozve osobně některý z kandidátů a požádá o uvedení jiné adresy, údaje budou opraveny.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy