Bradáčová: Obžalovaní musí být u rozsudků. Ministr je pro

Radek Nohl Radek Nohl
1. 8. 2015 13:50
David Rath, Roman Janoušek nebo Jana Nečasová si nepravomocný verdikt u soudu nevyslechli. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána by se to mělo změnit.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath, pražský podnikatel Roman Janoušek nebo bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová si nepravomocný rozsudek k soudu vyslechnout nepřišli. Rath dal radši přednost svým pacientům, Nečasová se zase omluvila kvůli zdravotním problémům.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová by ale praxi, kdy si obžalovaní vyslechnout verdikt nepřijdou, chtěla změnit. A souhlasí s ní i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

"Myslím si, že obžalovaný má být přítomen na počátku i na konci hlavního líčení. Na počátku proto, aby si znovu a veřejně vyslechl, co je mu kladeno obžalobou za vinu, a na konci, aby slyšel verdikt soudu," řekla v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.  

"To rozhodnutí má několik významů, včetně preventivní role pro celou společnost, ale i pro osobu obžalovaného. Náš současný trestní řád říká, že na začátku procesu obžalovaný být musí, na konci už ne," podotkla.

Ministr Pelikán: Se změnou počítáme

Ministerstvo spravedlnosti však nyní připravuje nový trestní řád, který by měl obsahovat i tuto změnu. Obžalovaní by tak nemuseli být u vynesení rozsudku pouze ve výjimečných případech - třeba při vážných zdravotních komplikacích.

"Je to jeden z detailů, který zamýšlíme zařadit do nového trestního řádu," potvrdil Aktuálně.cz ministr Pelikán. Celý záměr bude podle něj chtít ministerstvo představit v závěru letošního roku. Změn v nich bude mnohem více.

Zejména ti obžalovaní, kteří jsou veřejně známí, se často až na začátek soudního líčení neúčastní jednání vůbec. A nechávají tak vše na svém advokátovi. Udělal to tak například Roman Janoušek, který si přišel vyslechnout až rozsudek k odvolacímu pražskému vrchnímu soudu, nebo blízký přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Ten zatím na nepravomocný verdikt ve své kauze čeká.  

Podobnou strategii zvolila také Jana Nečasová, kterou Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil žaloby. Nečasová podstatnou část jednání u soudu nebyla. Chyběla například, když vypovídal její současný manžel a expremiér Petr Nečas nebo se pouštěly její odposlechy.

Naopak David Rath většinou u soudu nechyběl. Novinářům si tak často stěžoval, jak není soudce Robert Pacovský v jeho případě spravedlivý či že přehlíží důkazy, které mu on nebo jeho obhájci předkládají. Rath byl nakonec po 1165 dnech od svého zatčení nepravomocně odsouzen k 8,5 rokům vězení.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy