Kauza Pandury: Bývalý velvyslanec USA Dalíkovu korupci nepotvrdil. Žalobce je přesto spokojen

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 15. 1. 2016 18:10
Po více než roční přestávce pokračoval soud s lobbistou Markem Dalíkem, který je obviněn z korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Prostřednictvím videokonference vypovídal bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber. Bývalý zaměstnanec firmy Steyr Stephan Szücs v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval půl miliardy korun za pokračování v nákupu pandurů.
Po více než roční přestávce pokračuje soud s lobbistou Markem Dalíkem.
Po více než roční přestávce pokračuje soud s lobbistou Markem Dalíkem. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Výslechem někdejšího amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera prostřednictvím videokonference pokračoval po více než roční přestávce soud s lobbistou Markem Dalíkem. Ten je obviněn z korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu.

Korupční nabídka údajně padla již v roce 2007, ale na světlo se dostala až o čtyři roky později. A to poté, co unikla na veřejnost výpověď, kterou před rakouskou policií učinil vysoký manažer zbrojovky Stephan Szücs. Podle něj si Dalík, který byl blízkým přítelem tehdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka (ODS), řekl o úplatek 24 milionů euro.

Tehdejšího velvyslance Grabera soudkyně Veronika Čeplová chtěla vyslechnout proto, že jej představitelé zbrojovky na požadavek úplatku upozornili a představitelé ambasády o tom poslali následně několik depeší do USA. Ty se poté objevily mezi uniklými dokumenty na WikiLeaks.

Čeplová Grabera vyslýchala prostřednictvím telekonference. Ta začala krátce po 16. hodině – v New Yorku totiž v té době bylo 10 hodin dopoledne.

Dalík nepřišel. Nemusí

Pátečního jednání se Dalík neúčastnil, vyslal tam pouze svého advokáta Tomáše Sokola. "Pan Dalík nemá povinnost tady být, stejně jako já nemám povinnost vědět, kde teď je," uvedl Sokol.

Výslech začal klasickým poučením – soudkyně se Grabera zeptala, zda není příbuzným Dalíka a zda mu něco nebrání vypovídat. Vedle soudkyně seděla překladatelka, která její otázky i odpovědi tlumočila. Graber ale do případu příliš světla nevnesl. A navíc stále stáčel řeč na tehdejšího náměstka a poté ministra obrany Martina Bartáka.

Graber tvrdí, že se o problému dozvěděl v roce 2008, kdy mu volal ředitel Steyru. "Naznačoval, že nevěří panu Bartákovi. V té konverzaci vyplynulo, že došlo k nějakému neetickému jednání," uvedl Graber.  "Nevzpomínám si na to, že by přímo uvedl jméno pana Dalíka," podotkl. A připustil, že jak konkrétně mělo být to jednání neetické, mu nebylo jasné.

S šéfem zbrojovky se sešel i osobně na půdě ambasády. Řešili to, že česká vláda chce zrušit domluvenou smlouvu a američtí majitelé Steyru - General Dynamic - zvažovali kvůli tomu podat žalobu. "O neetických platbách jsme nejednali," řekl Graber. "Nevzpomínám si, že by padlo jméno pana Dalíka. Ale je to možné, je to už osm let," uvedl na opakovanou otázku soudkyně.

Pokud prý v některých depeších bylo Dalíkovo jméno a zmínka o úplatku, tak to už podle něj bylo po jeho odchodu z ambasády.

Mimochodem: I Barták byl stíhán, pro změnu za korupci při nákupu vozů Tatra. Před rokem jej ale soudy definitivně zprostily obžaloby.

O depeších se nemluví

Když pak chtěl státní zástupce, aby bývalý velvyslanec potvrdil pravdivost depeší, které unikly na WikiLeaks, neuspěl. "Myslím, že se na ně vztahuje diplomatická imunita," uvedl a soudkyně jeho hodinu a půl trvající výslech ukončila.

Státní zástupce Jan Kořán byl s jeho výpovědí kupodivu spokojen. "Považuji to za docela dobrý výsledek. Mohlo to být horší, nemyslel jsem, že by s takovým odstupem řekl víc podrobností," řekl. Podle něj je pochopitelné, že v tom množství informací, které zpracovává velvyslanec, a po tak velké době si detaily a jména už nepamatuje. "Ale důležité je, že potvrdil, že ty schůzky a telefonáty byly," řekl Kořán.

Obhájce Sokol to komentoval suše. "Pokud si prakticky nic nepamatuje, tak se asi nic nestalo,"  řekl.

Soudkyně poté odročila jednání na neurčito kvůli tomu, že stále čeká na výsledky právní pomoci ze zahraničí. Chce totiž ještě vyslechnout dva bývalé zaměstnance ambasády. "Jejich výpověď je pro mě důležitá. Ale pokud bychom měli čekat zase dva roky, tak nevím," uvedla s tím, že do čtrnácti dnů dá oběma stranám vědět a nevyloučila, že na uvedené výpovědi čekat nebude a vyzve k závěrečným řečem. Ty ostatně jak žalobce, tak Dalíkův advokát měli už na dnešní jednání připravené.

Soud trvá už druhý rok

Proces začal předloni v červnu. Dalík účast na schůzkách nepopřel, ale prý jen tlumočil názor vlád k projektu Pandur. Svědčila i tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová či její náměstci. Vypovídal také Szücs, který jako první na Dalíkův požadavek úplatku upozornil. Protože odmítl do Prahy přijet, Čeplová jej také vyslechla prostřednictvím videokonference.

Vlastní proces vede i Rakousko; to v souvislosti s tímto případem stíhá například slovenského lobbistu Miroslava Výboha či izraelského obchodníka Lova Droriho. Rakouská policie původně stíhala i Dalíka, jeho případ ale pak předala do Česka.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 21 miliard korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil, odůvodnil to porušením smluvních podmínek ze strany Steyru. O půl roku později mu ale vláda zakázku dala – počet transportérů se jen snížil na 107 a cena na 14 miliard korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 44 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy