Kauza Pandury: Bývalý velvyslanec USA Dalíkovu korupci nepotvrdil. Žalobce je přesto spokojen

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 15. 1. 2016 18:10
Po více než roční přestávce pokračoval soud s lobbistou Markem Dalíkem, který je obviněn z korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Prostřednictvím videokonference vypovídal bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber. Bývalý zaměstnanec firmy Steyr Stephan Szücs v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval půl miliardy korun za pokračování v nákupu pandurů.
Po více než roční přestávce pokračuje soud s lobbistou Markem Dalíkem.
Po více než roční přestávce pokračuje soud s lobbistou Markem Dalíkem. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Výslechem někdejšího amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera prostřednictvím videokonference pokračoval po více než roční přestávce soud s lobbistou Markem Dalíkem. Ten je obviněn z korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu.

Korupční nabídka údajně padla již v roce 2007, ale na světlo se dostala až o čtyři roky později. A to poté, co unikla na veřejnost výpověď, kterou před rakouskou policií učinil vysoký manažer zbrojovky Stephan Szücs. Podle něj si Dalík, který byl blízkým přítelem tehdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka (ODS), řekl o úplatek 24 milionů euro.

Tehdejšího velvyslance Grabera soudkyně Veronika Čeplová chtěla vyslechnout proto, že jej představitelé zbrojovky na požadavek úplatku upozornili a představitelé ambasády o tom poslali následně několik depeší do USA. Ty se poté objevily mezi uniklými dokumenty na WikiLeaks.

Čeplová Grabera vyslýchala prostřednictvím telekonference. Ta začala krátce po 16. hodině – v New Yorku totiž v té době bylo 10 hodin dopoledne.

Dalík nepřišel. Nemusí

Pátečního jednání se Dalík neúčastnil, vyslal tam pouze svého advokáta Tomáše Sokola. "Pan Dalík nemá povinnost tady být, stejně jako já nemám povinnost vědět, kde teď je," uvedl Sokol.

Výslech začal klasickým poučením – soudkyně se Grabera zeptala, zda není příbuzným Dalíka a zda mu něco nebrání vypovídat. Vedle soudkyně seděla překladatelka, která její otázky i odpovědi tlumočila. Graber ale do případu příliš světla nevnesl. A navíc stále stáčel řeč na tehdejšího náměstka a poté ministra obrany Martina Bartáka.

Graber tvrdí, že se o problému dozvěděl v roce 2008, kdy mu volal ředitel Steyru. "Naznačoval, že nevěří panu Bartákovi. V té konverzaci vyplynulo, že došlo k nějakému neetickému jednání," uvedl Graber.  "Nevzpomínám si na to, že by přímo uvedl jméno pana Dalíka," podotkl. A připustil, že jak konkrétně mělo být to jednání neetické, mu nebylo jasné.

S šéfem zbrojovky se sešel i osobně na půdě ambasády. Řešili to, že česká vláda chce zrušit domluvenou smlouvu a američtí majitelé Steyru - General Dynamic - zvažovali kvůli tomu podat žalobu. "O neetických platbách jsme nejednali," řekl Graber. "Nevzpomínám si, že by padlo jméno pana Dalíka. Ale je to možné, je to už osm let," uvedl na opakovanou otázku soudkyně.

Pokud prý v některých depeších bylo Dalíkovo jméno a zmínka o úplatku, tak to už podle něj bylo po jeho odchodu z ambasády.

Mimochodem: I Barták byl stíhán, pro změnu za korupci při nákupu vozů Tatra. Před rokem jej ale soudy definitivně zprostily obžaloby.

O depeších se nemluví

Když pak chtěl státní zástupce, aby bývalý velvyslanec potvrdil pravdivost depeší, které unikly na WikiLeaks, neuspěl. "Myslím, že se na ně vztahuje diplomatická imunita," uvedl a soudkyně jeho hodinu a půl trvající výslech ukončila.

Státní zástupce Jan Kořán byl s jeho výpovědí kupodivu spokojen. "Považuji to za docela dobrý výsledek. Mohlo to být horší, nemyslel jsem, že by s takovým odstupem řekl víc podrobností," řekl. Podle něj je pochopitelné, že v tom množství informací, které zpracovává velvyslanec, a po tak velké době si detaily a jména už nepamatuje. "Ale důležité je, že potvrdil, že ty schůzky a telefonáty byly," řekl Kořán.

Obhájce Sokol to komentoval suše. "Pokud si prakticky nic nepamatuje, tak se asi nic nestalo,"  řekl.

Soudkyně poté odročila jednání na neurčito kvůli tomu, že stále čeká na výsledky právní pomoci ze zahraničí. Chce totiž ještě vyslechnout dva bývalé zaměstnance ambasády. "Jejich výpověď je pro mě důležitá. Ale pokud bychom měli čekat zase dva roky, tak nevím," uvedla s tím, že do čtrnácti dnů dá oběma stranám vědět a nevyloučila, že na uvedené výpovědi čekat nebude a vyzve k závěrečným řečem. Ty ostatně jak žalobce, tak Dalíkův advokát měli už na dnešní jednání připravené.

Soud trvá už druhý rok

Proces začal předloni v červnu. Dalík účast na schůzkách nepopřel, ale prý jen tlumočil názor vlád k projektu Pandur. Svědčila i tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová či její náměstci. Vypovídal také Szücs, který jako první na Dalíkův požadavek úplatku upozornil. Protože odmítl do Prahy přijet, Čeplová jej také vyslechla prostřednictvím videokonference.

Vlastní proces vede i Rakousko; to v souvislosti s tímto případem stíhá například slovenského lobbistu Miroslava Výboha či izraelského obchodníka Lova Droriho. Rakouská policie původně stíhala i Dalíka, jeho případ ale pak předala do Česka.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 21 miliard korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil, odůvodnil to porušením smluvních podmínek ze strany Steyru. O půl roku později mu ale vláda zakázku dala – počet transportérů se jen snížil na 107 a cena na 14 miliard korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy