Financování kampaní: Půjčky splatí peníze za hlasy

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
15. 9. 2013 16:20
Bude ale záležet na tom, jak rychle dokáže nová sněmovna ustavit rozpočtový výbor
Lesy billboardů nás letos nečekají?
Lesy billboardů nás letos nečekají? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kampaň před letošními předčasnými volbami bude ve srovnání s tou minulou v roce 2010 podstatně skromnější, ale také extrémně krátká (při samorozpuštění sněmovny musí být volby do 60 dnů). Těm v roce 2010 naopak předcházela nevídaně dlouhá kampaň: partaje ji táhly více než rok.

Zatímco např. ČSSD vynaložila před volbami 2010 na kampaň 184 milionů, letos to má být 80 až 90. U ODS je propad ve výdajích ještě větší: letošních deklarovaných 50 milionů oproti 213 před třemi lety. Naopak např. TOP 09 srazí náklady jen mírně: z 53,6 v roce 2010 na letošních 50 milionů.

I přes krátkou a skromnější kampaň si některé z nich i na tu letošní musejí vypůjčit. A některé strany si už spočítaly, kolik hlasů musí dostat, aby úvěry splatily.

Dluh lidovců? Stačí 220 tisíc hlasů

Lidovcům tak na zaplacení 22milionového úvěru postačí volební zisk 220 tisíc hlasů. Jak upřesnil generální sekretář strany Pavel Hořava, je to "kalkulováno ve velmi rozumné a odpovědné výši".

Po volbách 2010 inkasovala KDU-ČSL právě za voličské hlasy 23 milionů korun.

Dvacetimilionový krátkodobý překlenovací úvěr si vezme TOP 09. Za přesvědčování voličů s důrazem na online a kontaktní kampaň (spíše než na billboardy) hodlá zaplatit 50 milionů korun. Disponibilních má 30 milionů. "Splatíme to z peněz, které dostaneme za hlasy," upřesnil volební manažer Topky Jaroslav Poláček. V roce 2010 za ně TOP 09 inkasovala od státu 87,4 milionů korun.

Půjčky prý bez ručení majetkem

Ani TOP 09, ani lidovci za úvěry nemuseli složit zvláštní záruku. Podle TOP 09 si "banka vyhodnotila náš potenciál". U lidovců prý zase zabralo, že jsou dlouhodobým klientem.

"My jsme dlouhodobě partnery tohoto bankovního domu, takže nechtěli žádnou zvláštní záruku. A Palác Charitas je dostatečnou hodnotou, " řekl k půjčce mluvčí KDU-ČSL Daniel Herman.

ČSSD má možnost čerpat kontokorent u Fio banky, a to až do výše 220 milionů, ODS podle místopředsedy strany Jiřího Pospíšila zatím o žádné půjčce nejednalo.

S půjčkami si nemusí lámat hlavu Strana zelených, která chce na kampaň vydat zhruba 12 milionů (ale pokud vybere dost od sponzorů, tak i dvojnásobek): vyřešila to svérázně tzv. "půjčkodary". Jejich kouzlo je v tom, že pokud strana uspěje a bude mít dost peněz, bude to půjčka, v opačném případě dar, který strana vracet nemusí.

Past jménem povolební zmatek

Pokud strany počítají, že krátkodobé úvěry splatí z příspěvku za hlasy, počítají zároveň s tím, že je dostanou poměrně brzy po volbách.

Počty jsou jasné: každá strana, která ve volbách získá více než 1,5 %, dostane za každý hlas 100 korun.

Jak rychle, to závisí na ministru financí, ale pak se také na tom musí usnést rozpočtový výbor nově zvolené sněmovny.

Tedy až poté, co se ve sněmovně zformuje většina, která prosadí vedení sněmovny a složení jejích výborů, včetně toho rozpočtového.

Před třemi lety se vládní koalice zformovala brzo, a tak strany dostaly od státu příspěvek za získané hlasy poměrně rychle. Např. u ODS to bylo 105,8 milionu korun, u ČSSD 115,5 nebo u KSČM 59 milionů korun.

Ovšem v roce 2006, kdy volby skončily patem pravice-levice poměrem hlasů 100:100 a sněmovna nebyla dlouhou dobu schopna zvolit si své vedení, čekaly partaje na peníze za voličské hlasy i několik měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy