Europoslanec Zahradil lobbuje za uvězněného entomologa

Michal Pavec
13. 10. 2008 15:25
K řešení případu vyzval meziparlamentní delegaci EU-Indie
Propuštění kolegy Emila Kučery žádali v září entomologové na pražském Klárově. Indické úřady ale zatím svůj postoj nezměnily
Propuštění kolegy Emila Kučery žádali v září entomologové na pražském Klárově. Indické úřady ale zatím svůj postoj nezměnily | Foto: Ludvík Hradilek

Štrasburk - Případem dvou českých entomologů, kteří se u indického soudu zodpovídali z nelegálního sběru vzácných brouků, se pokusil zahýbat český europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Prvního z obžalovaných vědců Petra Šváchu soud v Dárdžilingu zprostil viny, Emila Kučeru ale poslal na tři roky za mříže.

Zahradil se domnívá, že cesta k otevření případu může vést přes předsedkyni meziparlamentní delegace EU-Indie v Evropském parlamentu, britskou europoslankyni Neenu Gillovou.

V dopise ji o případu informoval a vyzval ji, aby se z titulu své funkce začala o celou věc zajímat a podnikla v ní aktivní kroky.

Zahradil také chce, aby byl případ souzených entomologů zařazen jako bod k projednání na některém z příštích zasedání této meziparlamentní delegace.

Dvě stovky brouků a larev

Rozsudek za nezákonný sběr vzácného hmyzu se vědci dozvěděli 10. září. Na rozhodnutí indických úřadů čekali téměř čtvrt roku.

Šváchovi, jemuž soud vyměřil pouze nízkou pokutu, zřejmě pomohla jeho vědecká reputace a členství v Akademii věd ČR.

Amatérskému entomologovi Emilu Kučerovi ale soud neuvěřil - hmyz prý sbíral ke komerčním účelům. Ve vězení má strávit tři roky.

Češi, kteří byli zadrženi 22. června, se nedovoleného sběru údajně dopustili v indickém parku Singalia. Úřady je vinily z toho, že chtěli bez povolení odvézt ze země přes 200 vzácných brouků a larev motýlů.

To však oba muži od začátku popírají. Do národního parku prý vůbec nevstoupili a hmyz nesbírali pro komerční účely.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy