Druhá vlna reforem: Julínek o kousek ustoupil

Petr Holub
27. 2. 2008 23:30
Univerzity budou mít větší akcionářská práva
Tomáš Julínek přichází do Úřadu vlády ČR.
Tomáš Julínek přichází do Úřadu vlády ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministr zdravotnictví udělal ústupek ve svých reformních plánech.

Legislativní rada vlády sice při jednání nad jeho sedmi dalšími reformními zákony připustila, že Julínek může převést fakultní nemocnice i zdravotní pojišťovny na akciové společnosti, ministr však přistoupil na jiná pravidla nakládání s akciemi.

Výsledek jednání Julínek ani šéf legislativní rady Cyril Svoboda nijak obsáhleji nekomentovali, podle informací Aktuálně.cz jde však o to, že univerzity budou mít v chystaných univerzitních nemocnicích pevnější roli, než ministr původně zamýšlel.

Podle původního návrhu má stát držet 66 procent akcií, které může prodat a zbylou třetinu akcií má dostat příslušná univerzita. Ta však na rozdíl od státu byla v prodejí akcií omezena - mohla je prodat jen jiné univerzitě s lékařskou fakultou.

Univerzity by se tak vystavily riziku, že přijdou o dobré jméno. Pokud by stát své akcie prodal a nemocnici převzal jako většinový vlastník nedůvěryhodný podnikatel, byly by s ním univerzity nuceny spolupracovat.

Julínek po dlouhé debatě nakonec uznal, že univerzity a stát mají mít stejná práva. Buď nebude smět prodat akcie nikdo, anebo oba partneři.

Pozor na Brusel

Podle informací Aktuálně.cz legislativci také na Julínka vznesli řadu dotazů, jak budou akciovky fungovat, aby se nedostaly do sporu s evropským a tuzemským právem. Ministr odpovídal, že své zákony ještě upřesnit.

Čtěte více: Právníci varují Julínka: S reformou narazíme na Brusel

Veřejně však Julínek nevystoupil po jednání s legislativci vůbec. Jeho mluvčí Tomáš Cikrt pak oznámil, že stanovisko jeho resortu ke sporným otázkám bude zveřejněno až příští měsíc.

Předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda uvedl, že šlo pouze o předběžnou debatu nad věcnými záměry sedmi reformních zákonů. Opravdu vážně se začne mluvit až nad definitivní podobou s paragrafy.

"Napsat paragrafy z těchto dílčích záměrů je velký úkol," podotkl Svoboda. Nepředpokládá, že nová verze bude hotova dříve než v květnu.

Není obrana před kartely

Zdroje Aktuálně.cz však uvedly, že se nepodařilo rozptýlit obavy právníků v další významné oblasti. Navržené zákony nevylučují, že peníze vybrané na zdravotním pojistném využijí jejich soukromí majitelé ke svému zisku.

Pojišťovna může vykazovat zisk jen z provozních nákladů, které nepřevýší čtyři procenta vybraného pojistného. Obchodní zákoník však umožňuje uzavírat kartely, například mezi pojišťovnami, nemocnicemi a lékárnami. Pojišťovny pak mohou zvýhodňovat své dodavatele zdravotních služeb a léků, kteří už mohou zisk vykazovat.

Antimonopolní úřad může proti takovým kartelům zasáhnout až ve chvíli, kdy budou ovládat třetinu zdravotnického trhu.
I v tomto případě Julínek odpověděl, že podrobnosti vysvětlí až v další verzi zákonů s paragrafy.

Co se ještě neví

V legislativní radě se debatovala také otázka, jestli budou mít na trh pojišťoven přístup zahraniční zdravotnické firmy.

Julínek se rovněž zavázal vysvětlit, jestli stát dostane možnost splácet za univerzitní nemocnice případné dluhy. Pokud by se postupovalo jen podle obchodního zákoníku, řešily by se vysoké dluhy konkursem.

Legislativní rada přitom ani neřešila námitky jednotlivých ministrů.

Například ministr školství Ondřej Liška zcela odmítá převod fakultních nemocnic na akciové společnosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek trvá na tom, že nesmí existovat pojišťovna s méně než statisícem klientů (Julínek navrhuje 40 tisíc) a odmítá některá pravidla, která znevýhodňují proti soukromým pojišťovnám státní VZP. Spolu s ministrem vnitra Ivanem Langerem nadále žádá, aby reformátoři vysvětlili, jakým způsobem chtějí transformovat pojišťovny na akciové společnosti a kdo je bude moci kupovat.        

 

Právě se děje

Další zprávy