Praha – “Smrt Fidela Castra znamená odchod význačné osobnosti moderní historie, národní nezávislosti a socialismu 20. století,” prohlásil sedmašedesátiletý šéf britských labouristů Jeremy Corbyn po nedělní smrti kubánského vůdce.
Dodal, že Castro “i přes své chyby bude vzpomínán jako internacionalista a šampion sociální spravedlnosti”. Jako by společně s dalšími západní politiky zapomínal, kolik krve na Kubáncových rukou zůstalo.
O tom, jaký je skutečný odkaz charismatického diktátora, si anglický politik a někdejší odborář bude moct promluvit se socialisty z východní Evropy osobně už v pátek v Praze.
Do české metropole se totiž na první tři prosincové dny sjedou stovky představitelů Strany evropských socialistů, spolku zastřešujícího sociální demokraty z celé Evropy. Chtějí zde debatovat mimo jiné o tom, jak čelit nárůstu populismu a xenofobie ve společnosti.
Právě Corbyn bude jednou z hlavních hvězd levicové seance v Kongresovém centru (dříve Paláci kultury známém jako Pakul). Předseda labouristů, který v jejich čele stojí od podzimu 2015 po porážce strany v parlamentních volbách, je jedním ze symbolů antiestablishmentového hnutí, které zachvacuje celý transatlantický svět. Na rozdíl od nacionalistických populistů typu Donalda Trumpa nebo Marine Le Penové jde ale o radikálního socialistu.
Corbyn bývá někdy připodobňován k americkému kongresmanovi Berniemu Sandersovi, který v demokratických primárkách hodně zkomplikoval život pozdější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové. Tak jako on i Corbyn je členem parlamentu sice od 80. let, ale pro své silně levicové názory patřil vždy k okrajovému proudu. Dopředu jej ale vynesla jednak nadšená podpora mladých lidí, jednak společenská únava ze stranických špiček.
Tím, co Corbyn ordinuje labouristům, se chtějí inspirovat i sociální demokraté kolem Bohuslava Sobotky. Tak jako on nyní – ve světle nepříliš příznivých volebních preferencí – hovoří o nutnosti přiklonit se k sociálním tématům a větší levicovosti. O Corbynově vlivu nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz hovořil šéf sněmovny za ČSSD a blízký Sobotkův spolupracovník Jan Hamáček.
Že by ovšem Jeremy Corbyn slavil doma v politice nějaké zásadní úspěchy, to se po více než roce jeho působení coby předsedy labouristů říct nedá. Už musel odolávat několika výzvám, aby odstoupil, rozpadl se mu stínový kabinet a čelil silné kritice, že i kvůli jeho vlažnému vystupování na podporu setrvání Velké Británie v EU nakonec zvítězil tábor hájící Brexit. Kvůli tomu musel svou funkci znovu obhajovat. Navíc v průzkumech veřejného mínění labouristé silně zaostávající za vládnoucími konzervativci.
Jeremy Corbyn ale nebude jedinou významnou postavou evropské levice, která do Prahy na pozvání Bohuslava Sobotky dorazí. Přijede také lídr německých sociálních demokratů a vicekancléř Sigmar Gabriel, slovenský premiér Robert Fico či šéf Strany evropských socialistů Sergei Stanishev.