Do kampaně se zapojil další Klausův muž

Domácí Domácí
2. 6. 2009 14:01
Železného Libertas.cz podpořil
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kampaň před volbami do Evropského parlamentu vrcholí. Nově se do ní zapojil další muž prezidenta Václava Klause - vicekancléř Petr Hájek.

Jeho podpora patří euroskeptickému hnutí Libertas.cz. Deníku Aktuálně.cz to sdělil jeden z kandidátů hnutí a někdejší poslanec ODS Jan Schwippel.

"Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury dnes podpořil naši kandidátku s tím, že ji bude volit," řekl.

Hájek má podle vlastních slov o důvodech své podpory jasno. "Mimo jiné i proto, že názory Libertas jsou přesně totožné s názory pana prezidenta."

Libertas.cz se hlásí k hnutí irského podnikatele Declana Ganleyho, jednoho z nejhlasitějších odpůrců Lisabonské smlouvy. První trojku kandidátky tvoří exposlanec ODS Vlastimil Tlustý, nedávno odsouzený europoslanec Vladimír Železný a právě Schwippel.

V kampani se angažuje i prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Ten podporuje další euroskeptickou partaj blízkou Hradu - Stranu svobodných občanů, kterou založil někdejší Klausův spolupracovník Petr Mach. Jakl dokonce vystoupil v předvolebním spotu Svobodných.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy