Milovníci dechovky, youtuberů a historie. Kdo volí Babiše, kdo Nerudovou a kdo Pavla

David Klimeš Josef Greš Štefan Novák David Klimeš, Josef Greš, Štefan Novák, Behavio
5. 1. 2023 5:29
Unikátní studie výzkumné agentury Behavio pro Aktuálně.cz ukazuje, v čem se voliči favoritů prezidentské volby shodují a co je naopak rozděluje.

Na rozdíl od jiných sociologických šetření tento projekt nezjišťuje, kdo je zrovna nejpopulárnější, ale snaží se odhalit, v jakých sociálních, ekonomických, vzdělanostních i spotřebitelských skupinách nejvážnější uchazeči o prezidentský post bodují. A kde mají naopak mizivou přízeň, takže si je budou ještě muset alespoň něčím získat, pokud chtějí postoupit do druhého kola.

Průzkum vychází z Atlasu Čechů, který pracuje se vzorkem 3500 lidí, jenž přesně reprezentuje českou online populaci – tedy ty, kteří alespoň občas používají internet. U mladších věkových kategorií je to téměř 100 procent lidí. U nejstarší kategorie nad 65 let pak 45 procent lidí.

Volič Andreje Babiše: nespokojený penzista, co pije turka

Středoškolák: 43 % příznivců Andreje Babiše má střední školu bez maturity (zastoupení této vzdělanostní kategorie v populaci činí 32 %).

Senior: 18 % příznivců Andreje Babiše má 65 let a více (zastoupení této věkové kategorie v celé populaci činí 10 %).

Zprávy z televize: 84 % příznivců Andreje Babiše čerpá informace o společenských a politických tématech z televize (populační průměr v této kategorii činí 73 %).

Divák TV Nova: 46 % příznivců Andreje Babiše pravidelně sleduje televizi Nova (v populačním celku je to 34 % lidí).

Rodič: 85 % příznivců Andreje Babiše má děti (v celé populaci je to 72 % lidí).

Žije od výplatě k výplatě: 26 % příznivců Andreje Babiše přežívá od výplaty k výplatě (celkově se ve stejné situaci nachází 20 % lidí).

Má rád Zemana: 41 % příznivců Andreje Babiše si s dosluhujícím prezidentem spojuje pozitivní emoce (v celé populaci je to 14 % lidí).

Před revolucí mu bylo lépe: 31 % příznivců Andreje Babiše si myslí, že se lidé měli před listopadem 89 lépe než dnes (v populačním průměru zastává stejný názor 18 % lidí).

EU je pro něj nevýhodná: 38 % příznivců Andreje Babiše je přesvědčeno, že členství Česka v Evropské unii je pro ně nevýhodné (v celé populaci zastává takový názor 26 % lidí).

Jezdí na stále stejnou dovolenou: 28 % příznivců Andreje Babiše se jezdí rekreovat na stále stejná místa (v populačním průměru takovou dovolenou volí 19 % lidí).

Posílá řetězové maily: 41 % příznivců Andreje Babiše pravidelně přeposílá řetězové e-maily (z celkové populace se tak chová 28 % lidí).

Zajde na dechovku: 25 % příznivců Andreje Babiše má rádo dechovku (v průměrné populaci takovou zálibu sdílí 13 % lidí).

Chutná mu česká kuchyně: 69 % příznivců Andreje Babiše má rádo jídla připravená podle tuzemských receptů (v průměrné populaci je upřednostňuje 55 % lidí).

Pije turka: 31 % příznivců Andreje Babiše si dopřává mletou kávu zalitou vroucí vodou (v celkovém průměru si takto kávu připravuje 21 % lidí).

zobrazit více

Některé charakteristiky přesvědčených voličů Andreje Babiše nepřekvapí. Předseda hnutí ANO výrazně boduje u nejstarší generace a lidí s nižším dokončeným vzděláním. Naopak u mladých a vysokoškoláků propadá. Nepřekvapí ani politická orientace jeho příznivců. Ve velkém (49 procent) jde o lidi, kteří volili v minulých volbách ANO, mezi podporovateli má jen minimální procento příznivců vládních stran.

Co je však zajímavé, nijak vysoké popularitě se netěší ani u voličů SPD, kterým Tomio Okamura doporučuje vlastního prezidentského kandidáta Jaroslava Baštu. Pokud Babiš nesežene podporu všech protestních stran, může se to pro něj stát fatálním už v prvním kole.

Všichni kandidáti v předvolební kampani sice předváděli před Vánocemi nejrůznější pečení, ale ukazuje se, že jen Andrej Babiš se svou vánočkou přesně věděl, co jeho voliče potěší – ti nadprůměrně deklarují, že mají rádi českou kuchyni a rádi si posedí u „turka“.

Názorová orientace Babišova charakteristického voliče je výrazně protestní. Nemyslí si, že může přispět k řešení problémů ve své obci, v této zemi a už vůbec ne ve světě. Zatímco v průměru si 42 procent lidí myslí, že v Česku se žije dobře, mezi Babišovými voliči to není ani třetina. Za výhodné nepovažují ani členství v Evropské unii a po roce 1989 podle nich není lépe.

Volič Petra Pavla: movitý vysokoškolák se zálibou v historii

Muž: 62 % příznivců Petra Pavla tvoří muži (jejich zastoupení v populaci činí 50 %).

Vysokoškolák: 32 % příznivců Petra Pavla absolvovalo vysokou školu (v celé populaci dosáhlo na takové vzdělání 22 % lidí).

Bohatší: 37 % příznivců Petra Pavla žije v domácnosti s vyšším příjmem (celkově takové úrovně dosahuje v Česku 26 % lidí).

Zprávy online: 82 % příznivců Petra Pavla čerpá informace o společenských a politických tématech z internetových médií (populační průměr v této kategorii činí 67 % lidí).

Sleduje ČT24: 56 % příznivců Petra Pavla sleduje zpravodajský kanál ČT24 (v populačním celku je to 39 % lidí).

Ze středně velkého města: 41 % příznivců Petra Pavla žije v obci nad 50 000 obyvatel (v celé populaci je to 30 % lidí).

Má rezervu na půl roku: 26 % příznivců Petra Pavla má uspořeno dostatek peněz, aby vydrželo 6 měsíců bez příjmu (v celé populaci je takto zajištěno 17 % lidí).

Spokojen se životem: 71 % příznivců Petra Pavla je spokojeno se svým životem (v celé populaci se takto charakterizuje 60 % lidí).

Je mu lépe než před revolucí: 58 % příznivců Petra Pavla je přesvědčeno, že lidé se dnes mají lépe než před listopadem 89 (v celé populaci takový názor sdílí 30 % obyvatel).

EU je pro něj výhodná: 41 % příznivců Petra Pavla pro sebe považuje za velmi výhodné členství Česka v Evropské unii (v populačním průměru je 28 % lidí).

Je pro něj důležitá morálka: 71 % příznivců Petra Pavla považuje za důležité neporušovat své morální zásady (v celé populaci takový postoj zastává 60 % lidí).

Umí anglicky: 28 % příznivců Petra Pavla ovládá slušně angličtinu (v celé populaci je to 18 % lidí).

Milovník historie: 46 % příznivců Petra Pavla sleduje pravidelně pořady o historii (v populačním průměru se ke stejné zálibě přiznává 37 % lidí).

zobrazit více

V řadách voličů, kteří se již rozhodli, komu dají svůj hlas, boduje Petr Pavel výrazně u mužů, naopak propadá u žen – mezi jeho příznivci jich je pouze 38 procent, ač tvoří polovinu populace. Úspěšný je v Praze i v městech na 50 tisíc obyvatel. Stejně tak dobře si vede u vysokoškoláků a bohatších lidí. Příliš velké volební zisky ale nemůže čekat v severozápadních Čechách.

Za povšimnutí stojí, z jakých politických řad se rekrutují ti, kdo by jej rádi viděli na Pražském hradě. Třebaže si voličů ANO zatím dokázal získat málo – osm procent, nejde o úplně zanedbatelné číslo. Mnohem úspěšnější už je u těch, kdo volili koalici Spolu. Mezi těmi je dokonce citelně populárnější (38 procent) než jeho konkurentka Danuše Nerudová.

Svým celkovým životním zaměřením jsou příznivci Petra Pavla jakýmsi antipodem těch, kdo tíhnou k Andreji Babišovi. Jsou movitější, rádi střídají místa, kde tráví dovolenou, mají pozitivní vztah k odkazu Václava Havla a v oblibě chovají i současného premiéra Petra Fialu (ODS). Dávají také najevo spokojenost se svým životem, jsou přesvědčeni, že mohou změnit své okolí, a zajímají se o mezinárodní dění.

Volič Danuše Nerudové: mladík z velkoměsta, co sleduje youtubery

Mladý: 29 % příznivců Danuše Nerudové je ve věku mezi 18 a 29 lety (zastoupení této věkové kategorie v celé populaci činí 17 %).

Žije v centru velkoměsta: 32 % příznivců Danuše Nerudové bydlí v širším centru velkého města (v celkové populaci má takovou adresu 21 % lidí).

Student: 16 % příznivců Danuše Nerudové studuje (v celé populaci je studentů 9 %).

Zprávy čerpá z TV: 81 % příznivců Danuše Nerudové čerpá informace o společenských a politických tématech z televize (populační průměr v této kategorii činí 73 %).

Má chytré hodinky: 55 % příznivců Danuše Nerudové používá chytré hodinky (v celé populaci je nosí 43 % lidí).

Viní ze změn klimatu lidstvo: 69 % příznivců Danuše Nerudové je přesvědčeno, že ke klimatickým změnám zásadní měrou přispívá člověk (v celé populaci si to myslí 56 % lidí).

Schvaluje homosexuální adopce: 62 % příznivců Danuše Nerudové souhlasí s tím, že homosexuální páry mají mít možnost adoptovat děti (v celkové populaci zastává takový názor 46 % lidí).

EU je pro něj výhodná: 51 % příznivců Danuše Nerudové pro sebe považuje za velmi výhodné členství Česka v Evropské unii (v populačním průměru je to 28 % lidí).

Přispívá na charitu: 75 % příznivců Danuše Nerudové přispívá finančně na charitu (v celé populaci to dělá 67 % lidí).

Otevřený: 54 % příznivců Danuše Nerudové považuje za důležité být otevřený jiným pohledům na svět (v celé populaci s takovou myšlenkou souzní 46 % lidí).

Je mu lépe než před revolucí: 45 % příznivců Danuše Nerudové je přesvědčeno, že lidé se dnes mají lépe než před listopadem 89 (v celé populaci takový názor sdílí 30 % obyvatel).

Záleží mu na mezinárodní politice: 38 % příznivců Danuše Nerudové má za to, že pro budoucnost Česka je důležitější aktivita na mezinárodním než domácím poli (v průměru takový názor zastává 26 % lidí).

Dovolená vždy jinde: 72 % příznivců Danuše Nerudové jezdí na dovolenou vždycky na nová místa (v celkové populaci se takto chová 56 % lidí).

Sleduje youtubery: 33 % příznivců Danuše Nerudové sleduje youtubery (v celkové populaci je to 19 % lidí).

zobrazit více

Danuše Nerudová je kandidátkou mladé generace. Výrazně boduje u lidí do 29 let. Co naopak překvapí, je její pouze průměrná popularita u žen, třebaže právě ony bývají často považovány za její pevnou voličskou skupinu.

Oblíbená je mezi lidmi, kteří souhlasí s tím, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti, a také v řadách těch, kdo jsou přesvědčeni, že příčinou klimatických změn je lidská činnost.

Příznivcům Danuše Nerudové se v Česku žije dobře a mají pocit, že mohou přispět k řešení problémů obce i celé republiky. Dávají peníze na charitu, věnují se mezinárodní politice a pozitivně vnímají premiéra Petra Fialu (ODS) i ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).

Prezidentská kandidátka slušně boduje u voličů stran vládní pětikoalice, ale ve srovnání se svým konkurentem Petrem Pavlem jen málo u těch, kdo odevzdali hlas koalici Spolu. Podobně jako on má pak mizivou podporu v řadách příznivců hnutí ANO.

Spojeni znechucením

Ty, kdo jsou již rozhodnuti odevzdat hlas buď Danuši Nerudové, nebo Petru Pavlovi, spojuje nechuť k Andreji Babišovi (pozitivně ho vnímá pouhá desetina z nich). Sdílená antipatie tak může sehrát důležitou roli v druhém kole prezidentské volby, pokud by do něj předseda hnutí ANO postoupil. V tom prvním ale nyní všichni tři kandidáti potřebují maximalizovat přízeň ve skupinách, kde se jim daří, a minimalizovat ztráty tam, kde zaostávají.

Zpět na úvod
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy