ČSSD udělá v Paroubkově kraji razii na černé duše

Martina Machová Martina Machová
28. 6. 2010 14:20
Vedení ČSSD znepokojují zprávy o dění ve stranických organizacích na severu Čech
Podnikatel Tomáš Horáček musel z ČSSD odejít. Podle straníků ovšem dál organizuje účelové nábory. Momentálně mají severočeští sociální demoktraté zákaz s ním spolupracovat
Podnikatel Tomáš Horáček musel z ČSSD odejít. Podle straníků ovšem dál organizuje účelové nábory. Momentálně mají severočeští sociální demoktraté zákaz s ním spolupracovat | Foto: Martina Machová

Ústí nad Labem - Sociální demokraté se rozhodli udělat prověrku svých organizací v Ústeckém kraji, kde do posledních voleb kandidoval jako jednička tehdejší superlídr ČSSD Jiří Paroubek.

Už na sklonku jeho éry propuklo několik afér s účelovým přijímáním členů, Paroubek je vždy spíše bagatelizoval.

Hned v prvním měsíci po volbách se však objevily další podezřelé pokusy o hromadné nábory a stáli za nimi stejní lidé jako prve.

Ústřední kontrolní komise, což je nejvyšší kontrolní instance v ČSSD, chce proto prověřit všechny místní organizace, které mají minimálně sto členů.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil poslanec za ČSSD a člen komise Jeroným Tejc.

Položme fakta na stůl

Důvodem kontroly podle Tejce je, že se objevují v médiích nové spekulace o nekontrolovaném nárůstu členské základny.

"Myslím, že by bylo dobré položit fakta na stůl a nezůstat jen u podezření. Je to i v zájmu jednotlivých organizací, aby se vyvrátily spekulace, které stranu poškozují," uvedl Tejc.

O kolik místních organizací se jedná, nechtěl prozradit. Podle informací Aktuálně.cz se však jedná o sedm stranických buněk napříč krajem.

Vrbova Libčeves

Je mezi nimi i stranická buňka v Libčevsi, kterou vedl expředseda krajské ČSSD a odsouzený násilník Karel Vrba. Dále také Teplice ovládané krajským předsedou a Paroubkovým přítelem Petrem Bendou nebo Litoměřice.

V posledně jemnovaném městě se odehrál krátce po sněmovních volbách poslední pokus o hormadný nábor.

Na facebooku se v den členské schůze objevila nabídka slibující vyplacení 300 korun za vstup do strany.Účastníci schůze posléze novinářům potvrzovali, že byli do ČSSD lákáni i na rauty či na slib projížďky limuzínou.

Náboru asistoval krom jiných Bendův spolupracovník Tomáš Horáček. I když to odmítá, v zákulisí ČSSD na Ústecku je označován jako vrchní "naháněč" nových členů.

Největší stranické buňky ČSSD v UK

  • Most - 342 členů
  • Teplice - 295 členů
  • Litoměřice - 264 členů
  • Libčeves - 221 členů
  • Děčín - 203 členů
  • Chomutov - 189 členů
  • Ústí  (střed) -145 členů

* údaje k 31. 3. 2010

Členem ČSSD za 300

Ústecký kraj je co do počtu straníků momentálně nejsilnějším regionem v celé sociální demokracii.

Ke konci roku 2009 oficiální stranické materiály uváděly skoro tři a půl tisíce členů s tím, že jen od roku 2008 jich přibylo tisíc. V jiných regionech se přitom roční nárůst pohybuje kolem dvou set nových straníků.

Početná členská základna je podle stanov určujcí pro počet delegátů na stranických sjezdech, kde se rozhoduje krom jiného o místech ve vedení ČSSD. Představitelé takového regionu pak mají ve straně velký vliv.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy