ČSSD udělá v Paroubkově kraji razii na černé duše

Martina Machová Martina Machová
28. 6. 2010 14:20
Vedení ČSSD znepokojují zprávy o dění ve stranických organizacích na severu Čech
Podnikatel Tomáš Horáček musel z ČSSD odejít. Podle straníků ovšem dál organizuje účelové nábory. Momentálně mají severočeští sociální demoktraté zákaz s ním spolupracovat
Podnikatel Tomáš Horáček musel z ČSSD odejít. Podle straníků ovšem dál organizuje účelové nábory. Momentálně mají severočeští sociální demoktraté zákaz s ním spolupracovat | Foto: Martina Machová

Ústí nad Labem - Sociální demokraté se rozhodli udělat prověrku svých organizací v Ústeckém kraji, kde do posledních voleb kandidoval jako jednička tehdejší superlídr ČSSD Jiří Paroubek.

Už na sklonku jeho éry propuklo několik afér s účelovým přijímáním členů, Paroubek je vždy spíše bagatelizoval.

Hned v prvním měsíci po volbách se však objevily další podezřelé pokusy o hromadné nábory a stáli za nimi stejní lidé jako prve.

Ústřední kontrolní komise, což je nejvyšší kontrolní instance v ČSSD, chce proto prověřit všechny místní organizace, které mají minimálně sto členů.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil poslanec za ČSSD a člen komise Jeroným Tejc.

Položme fakta na stůl

Důvodem kontroly podle Tejce je, že se objevují v médiích nové spekulace o nekontrolovaném nárůstu členské základny.

"Myslím, že by bylo dobré položit fakta na stůl a nezůstat jen u podezření. Je to i v zájmu jednotlivých organizací, aby se vyvrátily spekulace, které stranu poškozují," uvedl Tejc.

O kolik místních organizací se jedná, nechtěl prozradit. Podle informací Aktuálně.cz se však jedná o sedm stranických buněk napříč krajem.

Vrbova Libčeves

Je mezi nimi i stranická buňka v Libčevsi, kterou vedl expředseda krajské ČSSD a odsouzený násilník Karel Vrba. Dále také Teplice ovládané krajským předsedou a Paroubkovým přítelem Petrem Bendou nebo Litoměřice.

V posledně jemnovaném městě se odehrál krátce po sněmovních volbách poslední pokus o hormadný nábor.

Na facebooku se v den členské schůze objevila nabídka slibující vyplacení 300 korun za vstup do strany.Účastníci schůze posléze novinářům potvrzovali, že byli do ČSSD lákáni i na rauty či na slib projížďky limuzínou.

Náboru asistoval krom jiných Bendův spolupracovník Tomáš Horáček. I když to odmítá, v zákulisí ČSSD na Ústecku je označován jako vrchní "naháněč" nových členů.

Největší stranické buňky ČSSD v UK

  • Most - 342 členů
  • Teplice - 295 členů
  • Litoměřice - 264 členů
  • Libčeves - 221 členů
  • Děčín - 203 členů
  • Chomutov - 189 členů
  • Ústí  (střed) -145 členů

* údaje k 31. 3. 2010

Členem ČSSD za 300

Ústecký kraj je co do počtu straníků momentálně nejsilnějším regionem v celé sociální demokracii.

Ke konci roku 2009 oficiální stranické materiály uváděly skoro tři a půl tisíce členů s tím, že jen od roku 2008 jich přibylo tisíc. V jiných regionech se přitom roční nárůst pohybuje kolem dvou set nových straníků.

Početná členská základna je podle stanov určujcí pro počet delegátů na stranických sjezdech, kde se rozhoduje krom jiného o místech ve vedení ČSSD. Představitelé takového regionu pak mají ve straně velký vliv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy