Velrybářský útok na severu Čech. Tentokrát v ČSSD

Martina Machová Martina Machová
5. 12. 2009 17:26
Reportáž o podezřelém hromadném náboru nových členů do ČSSD v Bílině
Foto: Ludvík Hradilek

Bílina - V bowlingu na bílinském Pražském předměstí to na sobotu dopoledne nezvykle hučí. Ačkoli zde otevírají až ve čtyři odpoledne, dnes mají plno už před obědem. U stolků sedí podivně namíchaná směsice ani vzdáleně nepřipomínající fanoušky kuželek.

Vedle sebe zde sedí početné romské rodiny, dále pak chlapíci jako vystřižení z hospod té nejnižší kategorie se seniorkami o francouzských holích. Popíjejí pivo, postarší dámy upíjejí kávu.

Všichni čekají na konečný verdikt skupinky jednající v salonku sousedícím s plně obsazeným sálem. Právě zde totiž probíhá sněm místní ČSSD.

Ještě ráno měla stranická buňka v severočeské Bílině 36 členů. Nově zde chce do sociální demokracie vstoupit 92 lidí.

Staří členové ale po dvouhodinovém jednání rozhodli, že nové zájemce v takovém množství nepřijmou. Aby se vůbec na bílinský bowling vešli, rozhodlo vedení místní stranické buňky, že pro začátek budou rozhodovat jen o šedesáti přihláškách.

Souhlas se členstvím dostali nakonec jen tři. Ostatní poslali domů. Slovo velrybář, které do politického slovníku jako označení pro účelové nábory nových straníků zavedla severočeská ODS, se zde skloňuje ve všech pádech.

Poslanec za ČSSD Vlastimil Aubrecht patří mezi dlouholeté sociální demokraty, kteří v Bílině odmítli hromadný vztup do strany. Sám v následujících volbách už nekandiduje. Při nominacích klesl na nevolitelné místo a proto raději z kandidátky odstoupil
Poslanec za ČSSD Vlastimil Aubrecht patří mezi dlouholeté sociální demokraty, kteří v Bílině odmítli hromadný vztup do strany. Sám v následujících volbách už nekandiduje. Při nominacích klesl na nevolitelné místo a proto raději z kandidátky odstoupil | Foto: Martina Machová

Přišli i ti bez pozvánky

"Nikdo z nich mne nekontaktoval, nepřišel si pro přihlášku, nic. Všechny přihlášky najednou se ke mně dostaly přes tajemnici strany v Teplicích a členku a manželku bývalého člena, vyloučeného za porušování stanov," líčí předsedkyně místního sdružení v Bílině Martina Havlová Aubrechtová a pozoruje dění v sále.

Prozrazuje, že asi pět pozvánek na členskou schůzi se jí vrátilo s tím, že dotyčný na adrese nebydlí. Adresáti přesto dorazili všichni a včas.

Po jedenácté hodině začíná hlavní program schůze. Uchazeči mají předstoupit před stávající členy, představit se a říci, proč chtějí vstoupit právě do ČSSD. Chodí po skupinkách i samostatně.

"A co vám mám říct?" ptá se rozpačitě postarší dáma a těká pohledem po tvářích straníků. "Proč chcete k nám do strany," zazní ze semknutého hloučku. "Nejsou záruky pro staré, tak proto bych chtěla vstoupit do ČSD," odpovídá nejistě seniorka.  

Později u kávy spolu s kamarádkou z pečovatelského domu vypráví, jak se žije v Ústeckém kraji a v Bílině špatně. Současně nedůvěřivě sledují romskou rodinu vedle u stolu. Na otázku, čím se chtějí ve straně zabývat, jen krčí rameny. Krčení ramen je i odpovědí, kde přišli k přihlášce do strany.

Důvod? Dobrý program

Odpovědi dalších uchazečů o členství v ČSSD se příliš neliší. Líbí se jim program. Nesnáší "odéesáky".

Mladší chválí výhody pro mladé. Když dojde na otázku, jaké konkrétní myslí, odpověď je odzbrojující: "Souhlasím s názorem strany," přesvědčuje nedůvěřivé straníky Romka, které může být lehce přes dvacet.

Starší si pochvalují snahu ČSSD zrušit zdravotnické poplatky nebo přidat důchodcům. Jindy prý stačilo k podání přihlášky jen vidět Jiřího Paroubka v show s Jiřím Krampolem.

"Chtěla bych volit ČSSD, protože to k něčemu vede," plete si důvod své přítomnosti další adeptka.

Před salonkem obsazeným straníky se tvoří fronta. Část osazenstva bowlingu zůstává přesto bez zájmu sedět.

Účelové nábory v severočeské ČSSD prý pomohly i Kateřině Brožové
Účelové nábory v severočeské ČSSD prý pomohly i Kateřině Brožové | Foto: Martina Machová
 

Přihláška od kamaráda

"Nevím, proč bych tam měl chodit, vždyť stejně nesejde na tom, co tam řeknu," míní jeden z uchazečů a dál popíjí s přáteli pivo.
O možnosti vstoupit do strany se prý dozvěděl od kamaráda na ulici. Stejným způsobem se pak dostal k přihlášce. Že by do ČSSD vstupoval jen proto, aby hlasoval, jak někdo jiný rozhodne, odmítá.

"Chceme něco změnit. V Bílině to je hrozný, hlavně na sídlišti. Tam se nedá v noci vůbec vycházet," vysvětluje svou motivaci. 

Celý stůl pak začne probírat Mirka Topolánka. Fanoušky tu evidentně nemá. "To, co říká, není sociální. Kdybych ho potkal, ten by viděl, co bych mu řekl," rozohňuje se další spolustolovník a rukama naznačuje, že by neskončilo jen u rozhovoru.

Paradoxně velké sympatie tu nesklízí ani šéf ČSSD Jiří Paroubek, který je navíc v Ústeckém kraji lídrem kandidátky. Místo odpovědi na otázku, co si o svém případném předsedovi myslí, jen mávnou rukou. "Ale Topolánek je horší," odbude dotaz další z čekajících uchazečů.

Po poledni přichází očekávaný verdikt. Až na výjimky nikdo není přijat. "Dělají si z toho rodinný podnik," nesouhlasí s hlasováním kolegů jedna ze stávajících členek strany. Člen bílinské organizace je totiž i manžel předsedkyně místní buňky a poslanec za ČSSD Vlastimil Aubrecht.

Odmítnutí uchazeči rychle dopíjejí a odcházejí.

Napjatá atmosféra mezi straníky povoluje. "Vždyť je to feťák, fetuje mi přímo pod oknem. Schválně se ho zeptám, kolik za to dostal," ulevuje si seriózně vyhlížející postarší pán.

O účelovém náboru se ani v severočeské ČSSD nehovoří poprvé. Stranící jej zmiňovali již v době, kdy se tvořily krajské kandidátky pro předčasné volby do parlamentu.

Tehdy dvě velké místní organizace dokázaly prohlasovat jako jedničku hvězdu seriálu Pojišťovna štěstí Kateřinu Brožovou nebo adoptovat hokejovou hvězdu z Nagana poté, co jej odmítli straníci z Litoměřic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 3 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 4 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy