ČSSD skládá expertní týmy, vnitro má na starosti Huml

Martina Machová Martina Machová
14. 11. 2013 19:40
Stanislav Huml za ČSSD kandidoval a patří mezi příznivce Bohuslava Sobotky
Stanislav Huml.
Stanislav Huml. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý "véčkař" Stanislav Huml ve své nové straně, sociální demokracii povýšil. Byl totiž jmenován do jejího expertního týmu za resort ministerstva vnitra.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám Huml. "Jsem v expertních týmech za resort ministerstva vnitra a zjistil jsem, že jsem tam jediný," popsal svou pozici.

Dále uvedl, že jednání o jeho tématu ještě neproběhla a schůzky s koaličními partnery se plánují až na příští týden. Stanislava Humla přivedl k politice Vít Bárta, jeho druhý poslanecký mandát se ale opět odvíjí od přímé podpory voličů.

V minulém volebním období přeskákal na preferenční hlasy ze sedmého místa kandidátky Věcí veřejných do jejího čela. Za VV kandidoval jako nezávislý, nemohl totiž do strany vstoupit kvůli vnitřní reguli, která členství zapovídala bývalým členům totalitní komunistické strany, což Huml byl.

Po krizi ve Věcech veřejných se stal Huml členem poslaneckého klubu ČSSD a v lednu minulého roku požádal v sociální demokracii o členství. V letošních volbách ale stále kandidoval na kandidátce středočeské ČSSD jako bezpartijní.

Nedobrovolně se totiž na čas zbavil členství, aby vyhověl požadavku ČSSD na odsloužené roky pro stranu. Socialisté totiž mají pravidlo, že do Sněmovny za ně můžou kandidovat jen ti, kteří pro stranu odpracovali šest let. Výjimku ovšem mohou dostat nestraníci. Nyní už Huml opět členem je.

Skokan Huml ve Sněmovně

I v letošních volbách pak slavil Huml úspěch, z nevolitelného 12. místa přeskákal zdejšího lídra Jana Hamáčka, a dostal se tak opět do Sněmovny.

Někdejší tvář dopravního zpravodajství se zatím zapsala do politického povědomí zejména jako neposlušný "véčkař". V době, kdy Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka podali na svého šéfa Víta Bártu trestní oznámení za úplatkářství, pomáhal oběma rebelům situaci zvládnout a skrýval je. Sám se pak od Věcí veřejných odstřihl jen o chvíli dříve, než byl z jejich poslaneckého klubu vyloučen.

Jméno Stanislava Humla rovněž figuruje v seznamu jmen, která požadovala Sněmovna k vydání k trestnímu stíhání. Důvodem byl tehdy již dva roky starý posudek k havárii nákladního vozu s motocyklem. Dokument vypracovala společnost V.V.V. Expert, jejímž ředitelem byl právě Huml.

Jeho tým se tehdy domníval, že nehoda se mohla stát jinak, než zachycoval policejní plánek, fotodokumentace a skutečné stopy. Trestní oznámení podal soudce Jiří Říha pro podezření z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Sněmovna mu ale imunitu ponechala a někteří Humlovi kolegové narovinu říkali, že se domnívají, že kdyby poslancem nebyl, k stíhání by nedošlo.

V rámci ČSSD patří tradičně k halasným podporovatelům Bohuslava Sobotky.

Sociální demokraté během středy sestavili své expertní týmy, které budou po odborné stránce jednat se zástupci v současnosti nejpravděpodobnějších koaličních partnerů. Jména svých odborníků Lidový dům oficiálně odmítl zveřejnit.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy