ČSSD se pustila do Bendy. Nemá vést prestižní výbor

Martina Machová Michal Žák Martina Machová, Michal Žák
3. 11. 2009 14:08
Marek Benda má podle ČSSD složit kvůli právnické aféře sněmovní funkci
Marek Benda je právním expertem ODS. Teď má problém s titulem Judr.
Marek Benda je právním expertem ODS. Teď má problém s titulem Judr. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté požadují, aby poslanec ODS Marek Benda opustil post předsedy ústavně-právního výboru sněmovny.

Důvodem je fakt, že na právnické fakultě v Plzni neoprávněně získal titul JUDr.

Na to upozornila v neděli Česká televize s tím, že Benda získal magisterský i doktorský titul s jednou prací. V případě rigorózní práce ovšem nebyly splněny formální požadavky. Mimo jiné byla krátká.

"Vyzvali jsme pana poslance Bendu, aby rezignoval. Myslíme si, že je to nezbytné minimum," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zároveň avizoval, že ČSSD nechce rušit dohody, kdy předsednické místo ve výboru náleží občanským demokratům.

Sociální demokraté rovněž potvrdili, že jejich požadavek na zřízení parlamentní vyšetřovací komise ve věci plzeňské právnické fakulty trvá. Prosadit ji budou chtít ještě během aktuální schůze sněmovny.

Nový děkan právnické fakulty v Plzni a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
Nový děkan právnické fakulty v Plzni a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Foto: Jan Langer

Proti Kopicové i Pospíšilovi

Socialisté v souvislosti s kauzou plzeňských práv kritizovali i ministryni školství Miroslavu Kopicovou a čerstvě zvoleného děkana fakulty a exministra Jiřího Pospíšila.

Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce bylo skandální, když Kopicová pohrozila zrušením školy, pokud nebude zvolen reformní děkan. A ani zvolení Pospíšila podle něj nepovede k vyřešení kauzy, ale spíš k jejímu "zametení pod koberec".

K podobné úvaze Tejce vede prý to, že oba "kopou za ODS". A nikdo tak prý nemůže doufat v to, že lídr kandidátky v jednom kraji bude nestranně prověřovat dvojku kandidátky v jiném kraji. Narážel tak na případ chomutovské primátorky Ivany Řápkové. I její studium v Plzni je totiž obestřeno pochybnostmi. Například prý má zapsány v indexu zkoušky, aniž by si na ni vyučující vzpomínali.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy