Chci znovu obhájit titul z Plzně, prohlásil Marek Benda

Domácí Domácí
2. 11. 2009 13:45
Tvrdí to Česká televize s tím, že Bendova rigorózní práce nesplňuje požadavky
Marek Benda tvrdí, že je vše v pořádku
Marek Benda tvrdí, že je vše v pořádku | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec ODS Marek Benda chce znovu obhájit titul z právnické fakulty v Plzni.

Podle České televize ho totiž získal pochybnou cestou. Z analýzy Bendovy rigorózní práce vyplynulo, že je stejná jako diplomová práce a navíc nesplňuje formální požadavky na délku.

Benda v dnešním prohlášení uznal, že je jeho práce kratší, než univerzita požaduje. Zároveň vyzval univerzitu, aby mu umožnila práci doplnit a získaný titul znovu obhájit.

"Jsem přesvědčen, že odborné předpoklady pro rigorózní studium jsem i ve svém veřejném působení prokázal opakovaně a že věcné podmínky moje práce, kterou jsem jako jeden z mála zveřejnil právě kvůli její veřejné kontrole, splňuje," napsal Benda.

Spor o normostrany

Reportéři ČT zjistili, že Bendova rigorózní má sice 110 stran, po přepočtu na normostrany ovšem čítá pouhých 57 stran. Limit je přitom 100 normostran.

Benda, který v Plzni loni získal titul magistra a letos JUDr, ještě v neděli nařčení odmítl. "Moje práce má 110 stran," řekl veřejnoprávní stanici.

Pochybení odmítl i konzultant jeho práce a ústřední postava plagiátorské kauzy, někdejší proděkan Milan Kindl. Ten ČT řekl, že svým studentům věří. "Zabývám se myšlenkami, nepočítám písmenka."

Oponentem byl Kindlův partner v advokátní firmě Ondřej David

Podezřelých studentů je desetina

Aféra na Právnícké fakultě Západočeské univerzity (ZČU) odstartovala koncem září a dosud kromě Kindla stála místo i děkana Jaroslava Zachariáše a proděkana Ivana Tomažiče.

Zvláštně ustavená sedmičlenná komise stále kontroluje závěrečné práce stovek studentů. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je problematických asi deset lidí.

"Pokud se prokáže podezření na nekorektní postup studia, doporučíme u jednotlivých osob vedení univerzity zahájit proces odebrání neoprávněně získaných titulů," prohlásila prorektorka pro studium ZČU Eva Pasáčková. Podle některých odborníků ovšem není jisté, zda je něco takového možné.

V kauze figuruje například dlouholetý šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman. Ten podle svého právníka Radka Ondruše bakalářskou práci "otrocky opsal".

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy