Chci znovu obhájit titul z Plzně, prohlásil Marek Benda

Domácí Domácí
2. 11. 2009 13:45
Tvrdí to Česká televize s tím, že Bendova rigorózní práce nesplňuje požadavky
Marek Benda tvrdí, že je vše v pořádku
Marek Benda tvrdí, že je vše v pořádku | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec ODS Marek Benda chce znovu obhájit titul z právnické fakulty v Plzni.

Podle České televize ho totiž získal pochybnou cestou. Z analýzy Bendovy rigorózní práce vyplynulo, že je stejná jako diplomová práce a navíc nesplňuje formální požadavky na délku.

Benda v dnešním prohlášení uznal, že je jeho práce kratší, než univerzita požaduje. Zároveň vyzval univerzitu, aby mu umožnila práci doplnit a získaný titul znovu obhájit.

"Jsem přesvědčen, že odborné předpoklady pro rigorózní studium jsem i ve svém veřejném působení prokázal opakovaně a že věcné podmínky moje práce, kterou jsem jako jeden z mála zveřejnil právě kvůli její veřejné kontrole, splňuje," napsal Benda.

Spor o normostrany

Reportéři ČT zjistili, že Bendova rigorózní má sice 110 stran, po přepočtu na normostrany ovšem čítá pouhých 57 stran. Limit je přitom 100 normostran.

Benda, který v Plzni loni získal titul magistra a letos JUDr, ještě v neděli nařčení odmítl. "Moje práce má 110 stran," řekl veřejnoprávní stanici.

Pochybení odmítl i konzultant jeho práce a ústřední postava plagiátorské kauzy, někdejší proděkan Milan Kindl. Ten ČT řekl, že svým studentům věří. "Zabývám se myšlenkami, nepočítám písmenka."

Oponentem byl Kindlův partner v advokátní firmě Ondřej David

Podezřelých studentů je desetina

Aféra na Právnícké fakultě Západočeské univerzity (ZČU) odstartovala koncem září a dosud kromě Kindla stála místo i děkana Jaroslava Zachariáše a proděkana Ivana Tomažiče.

Zvláštně ustavená sedmičlenná komise stále kontroluje závěrečné práce stovek studentů. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je problematických asi deset lidí.

"Pokud se prokáže podezření na nekorektní postup studia, doporučíme u jednotlivých osob vedení univerzity zahájit proces odebrání neoprávněně získaných titulů," prohlásila prorektorka pro studium ZČU Eva Pasáčková. Podle některých odborníků ovšem není jisté, zda je něco takového možné.

V kauze figuruje například dlouholetý šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman. Ten podle svého právníka Radka Ondruše bakalářskou práci "otrocky opsal".

 

Právě se děje

Další zprávy