Chci znovu obhájit titul z Plzně, prohlásil Marek Benda

Domácí Domácí
2. 11. 2009 13:45
Tvrdí to Česká televize s tím, že Bendova rigorózní práce nesplňuje požadavky
Marek Benda tvrdí, že je vše v pořádku
Marek Benda tvrdí, že je vše v pořádku | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec ODS Marek Benda chce znovu obhájit titul z právnické fakulty v Plzni.

Podle České televize ho totiž získal pochybnou cestou. Z analýzy Bendovy rigorózní práce vyplynulo, že je stejná jako diplomová práce a navíc nesplňuje formální požadavky na délku.

Benda v dnešním prohlášení uznal, že je jeho práce kratší, než univerzita požaduje. Zároveň vyzval univerzitu, aby mu umožnila práci doplnit a získaný titul znovu obhájit.

"Jsem přesvědčen, že odborné předpoklady pro rigorózní studium jsem i ve svém veřejném působení prokázal opakovaně a že věcné podmínky moje práce, kterou jsem jako jeden z mála zveřejnil právě kvůli její veřejné kontrole, splňuje," napsal Benda.

Spor o normostrany

Reportéři ČT zjistili, že Bendova rigorózní má sice 110 stran, po přepočtu na normostrany ovšem čítá pouhých 57 stran. Limit je přitom 100 normostran.

Benda, který v Plzni loni získal titul magistra a letos JUDr, ještě v neděli nařčení odmítl. "Moje práce má 110 stran," řekl veřejnoprávní stanici.

Pochybení odmítl i konzultant jeho práce a ústřední postava plagiátorské kauzy, někdejší proděkan Milan Kindl. Ten ČT řekl, že svým studentům věří. "Zabývám se myšlenkami, nepočítám písmenka."

Oponentem byl Kindlův partner v advokátní firmě Ondřej David

Podezřelých studentů je desetina

Aféra na Právnícké fakultě Západočeské univerzity (ZČU) odstartovala koncem září a dosud kromě Kindla stála místo i děkana Jaroslava Zachariáše a proděkana Ivana Tomažiče.

Zvláštně ustavená sedmičlenná komise stále kontroluje závěrečné práce stovek studentů. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je problematických asi deset lidí.

"Pokud se prokáže podezření na nekorektní postup studia, doporučíme u jednotlivých osob vedení univerzity zahájit proces odebrání neoprávněně získaných titulů," prohlásila prorektorka pro studium ZČU Eva Pasáčková. Podle některých odborníků ovšem není jisté, zda je něco takového možné.

V kauze figuruje například dlouholetý šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman. Ten podle svého právníka Radka Ondruše bakalářskou práci "otrocky opsal".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy