ČSSD: Chceme referendum o základně

Zdeněk Mihalco, ČTK
2. 2. 2007 11:30
Praha - ČSSD chce referendum o radarové základně. Podle ní žádná strana nemá právo o tak důležité věci rozhodnout sama.
Jiří Paroubek ve sněmovně.
Jiří Paroubek ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradílek

Sociální demokraté pak s největší pravděpodobností umístění amerického radaru u nás odmítnou. Na tiskové konferenci to řekl jejich přeseda Jiří Paroubek.

Podle něj se na tom shodlo politické grémium strany. Jeho členy jsou kromě předsedy čtyři místopředsedové a předsedové poslaneckého a senátorského klubu.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová v reakci na postoj socialistů řekla ČTK, že to byly právě jejich vlády, které se Spojenými státy jednání o radaru v letech 2004 až 2006 zahájily. "Nechce se mi věřit, že by stanovisko ČSSD bylo až tak jednoznačné, až tak razantní," uvedla po pátečníám vystoupení sociálních demokratů.

Rozpaky z Putina

Paroubek se vyjářil také ke stanovisku ruského prezidenta Vladimira Putina, kterému se radar USA v Česku nelíbí a dokonce pohrozil účinnou odvetou. "Z jeho stanoviska jsem v rozpacích. Nikdo nám nebude říkat, jak si tady máme dělat bezpečnostní politiku. O tom rozhoduje česká vláda, parlament a lid," řekl Paroubek.

Šéf nejsilnější opoziční strany připustil, že konečné rozhodnutí bude mít koncem týdne předsednictvo a Ústřední výkonný výbor. Je ale nepravděpodobné, že se na stanovisku politických špiček něco změní.

Vše o radaru

Papírové rakety na Karlově mostě

Podle prohlášení strany ČSSD prosazují systém alianční protiraketové obrany, který by měl být podrobně konzultován také s Ruskem. 

Radarovou základnu spolu se sociálními demokraty odmítají komunisté. Naopak její vybudování v Česku podporují vládní občanští a křesťanští demokraté, zelení podmiňují souhlas tím, že bude součástí obrany NATO.

ČSSD se straníků zeptala přes internet

Sedmdesát procent členů ČSSD, kteří se vyjádřili po internetu, odmítá budování americké radarové základy v Česku. Ještě o 15 procent více sociálních demokratů požaduje, aby bylo o základně vyhlášeno referendum. Po dnešní poradě stranického vedení to řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Na internetu podle něj vyjádřilo svůj názor několik stovek členů sociální demokracie. Místopředseda připustil, že jsou to jen ti, kteří mají k internetu přístup, a proto může být konečný výsledek průzkumu jiný.

ČSSD bude totiž podle Škromacha ještě zpracovávat informace z okresních organizací, aby byl celkový výsledek kompaktnější.

Škromach ale neočekává, že by se mohl změnit ve prospěch základny. "Zatím jsem ale, musím říct po pravdě, nepotkal nikoho ze sociální demokracie, kdo by říkal, že by byl pro," dodal místopředseda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 1 hodinou

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy