Radar v Česku? Putin vyhrožuje odvetou

pav, ČTK
1. 2. 2007 16:24
Moskva - Ruský prezident na výroční tiskové konferenci odmítl argument, že by americký radar a rakety byly obranou proti teroristům. Slíbil odvetu.
Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci v Kremlu
Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci v Kremlu | Foto: Reuters

Vladimir Putin označil rozšíření protiraketového deštníku do střední Evropy za hrozbu pro Rusko.

"Naši odborníci si nemyslí, že protiraketové systémy ve východní Evropě by mohly posloužit proti teroristům či Íránu. Přímo se to dotýká národní bezpečnosti Ruska a vyžaduje, abychom reagovali. Naše odpovědi budou asymetrické, ale vysoce účinné," pohrozil Putin.

Speciál

Americký radar v Česku

Fakta: Vše kolem amerického radaru
Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL

Na novou generaci ruských zbraní nebudou podle Putina žádné systémy včasného varování a protiraketové obrany stačit. Chystané strategické zbraně budou nejen hyperrychlé, ale budou také schopny během letu měnit výšku a směr.

"Prostě to bude jiný příběh a protiraketové systémy budou bezmocné," ujistil Putin. 

Američané, kteří umístění radarové stanice nabídli Česku a raketovou základnu zřejmě budou chtít postavit v Polsku, argumentují právě tím, že tento krok není namířen proti Rusku, protože desítka antiraket by si neporadila se stovkami ruských střel.

  • Jak funguje americký systém protiraketové obrany? Podívejte se v naší ANIMACI

Na výroční tiskovou konferenci se zaregistrovalo 1232 ruských i zahraničních novinářů, což je od roku 2001, kdy Putin uspořádal obří výroční tiskovou konferenci poprvé, údajně vůbec nejvíc.

"Jsem jen občan, rozhodnou lidé"

Podle očekávání se zástupci médií hned několikrát zeptali na příští prezidentské volby, které se mají uskutečnit na jaře 2007 a v nichž už Putin podle ruské ústavy nemůže znovu kandidovat.

"Žádného svého nástupce předem určovat nebudu," ujistil naplněný sál Putin. "O post prezidenta budou soupeřit regulérní kandidáti. Naším cílem je zajistit, že volby proběhnou demokraticky."

"I já jsem občan Ruské federace, na což jsem velice hrdý, a jako takový samozřejmě mám právo vyjádřit své preference. Učiním tak ale až během předvolební kampaně."

"Nikoho nevydíráme"

Putin během několikahodinového maratónu otázek a odpovědí rovněž popřel, že by Rusko zneužívalo svého nerostného a energetického bohatství k vyvíjení nátlaku na okolní státy.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin během schůzky v Konstantinovském paláci u Petrohradu v lednu 2006
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin během schůzky v Konstantinovském paláci u Petrohradu v lednu 2006 | Foto: Reuters

"Pořád slyšíme, že Rusko využívá svých ekonomických zdrojů k prosazování svých zahraničně-politických cílů. To není pravda," odmítl Putin na Západě často opakovanou tezi o vydírání ostatních přes ropu a zemní plyn.

Putin rovněž komentoval nedávný spor s Běloruskem o tranzitní cla za vývoz ropy, v jehož důsledku byly počátkem roku na několik dní přerušeny dodávky ropy do několika zemí Evropské unie včetně České republiky.

"Nemyslím si, že bychom se sami obklopili nepřáteli. Nadále chceme s Běloruskem pokračovat v budování společného státu. A nedomnívám se, že by zcela zapadla také myšlenka jednotné měny."

Projekt budování unie mezi Ruskem a Běloruskem po Putinově nástupu k moci výrazně ztratil dynamiku. Mnozí to přičítají údajné osobní nevraživosti mezi ním a jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 1 hodinou

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy