Radar v Česku? Putin vyhrožuje odvetou

pav, ČTK
1. 2. 2007 16:24
Moskva - Ruský prezident na výroční tiskové konferenci odmítl argument, že by americký radar a rakety byly obranou proti teroristům. Slíbil odvetu.
Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci v Kremlu
Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci v Kremlu | Foto: Reuters

Vladimir Putin označil rozšíření protiraketového deštníku do střední Evropy za hrozbu pro Rusko.

"Naši odborníci si nemyslí, že protiraketové systémy ve východní Evropě by mohly posloužit proti teroristům či Íránu. Přímo se to dotýká národní bezpečnosti Ruska a vyžaduje, abychom reagovali. Naše odpovědi budou asymetrické, ale vysoce účinné," pohrozil Putin.

Speciál

Americký radar v Česku

Fakta: Vše kolem amerického radaru
Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL

Na novou generaci ruských zbraní nebudou podle Putina žádné systémy včasného varování a protiraketové obrany stačit. Chystané strategické zbraně budou nejen hyperrychlé, ale budou také schopny během letu měnit výšku a směr.

"Prostě to bude jiný příběh a protiraketové systémy budou bezmocné," ujistil Putin. 

Američané, kteří umístění radarové stanice nabídli Česku a raketovou základnu zřejmě budou chtít postavit v Polsku, argumentují právě tím, že tento krok není namířen proti Rusku, protože desítka antiraket by si neporadila se stovkami ruských střel.

  • Jak funguje americký systém protiraketové obrany? Podívejte se v naší ANIMACI

Na výroční tiskovou konferenci se zaregistrovalo 1232 ruských i zahraničních novinářů, což je od roku 2001, kdy Putin uspořádal obří výroční tiskovou konferenci poprvé, údajně vůbec nejvíc.

"Jsem jen občan, rozhodnou lidé"

Podle očekávání se zástupci médií hned několikrát zeptali na příští prezidentské volby, které se mají uskutečnit na jaře 2007 a v nichž už Putin podle ruské ústavy nemůže znovu kandidovat.

"Žádného svého nástupce předem určovat nebudu," ujistil naplněný sál Putin. "O post prezidenta budou soupeřit regulérní kandidáti. Naším cílem je zajistit, že volby proběhnou demokraticky."

"I já jsem občan Ruské federace, na což jsem velice hrdý, a jako takový samozřejmě mám právo vyjádřit své preference. Učiním tak ale až během předvolební kampaně."

"Nikoho nevydíráme"

Putin během několikahodinového maratónu otázek a odpovědí rovněž popřel, že by Rusko zneužívalo svého nerostného a energetického bohatství k vyvíjení nátlaku na okolní státy.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin během schůzky v Konstantinovském paláci u Petrohradu v lednu 2006
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin během schůzky v Konstantinovském paláci u Petrohradu v lednu 2006 | Foto: Reuters

"Pořád slyšíme, že Rusko využívá svých ekonomických zdrojů k prosazování svých zahraničně-politických cílů. To není pravda," odmítl Putin na Západě často opakovanou tezi o vydírání ostatních přes ropu a zemní plyn.

Putin rovněž komentoval nedávný spor s Běloruskem o tranzitní cla za vývoz ropy, v jehož důsledku byly počátkem roku na několik dní přerušeny dodávky ropy do několika zemí Evropské unie včetně České republiky.

"Nemyslím si, že bychom se sami obklopili nepřáteli. Nadále chceme s Běloruskem pokračovat v budování společného státu. A nedomnívám se, že by zcela zapadla také myšlenka jednotné měny."

Projekt budování unie mezi Ruskem a Běloruskem po Putinově nástupu k moci výrazně ztratil dynamiku. Mnozí to přičítají údajné osobní nevraživosti mezi ním a jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 1 hodinou

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy