Teplice - Martin Bursík získal na mimořádném sjezdu zelených mnohem silnější pozici, než měl ve straně dosud.
Nejprve s převahou vyhrál volbu předsedy a v následujících volbách tří místopředsedů vyhráli s podobnou suverenitou lidé, které delegátům doporučil.
Stejně dopadla nad ránem volba zbývajících míst v předsednictvu strany.
V sedmičlenném předsednictvu je tak kromě Bursíka nový první místopředseda Ondřej Liška, dále místopředsedové Kateřina Jacques a Martin Ander.
K tomu byli za členy předsednictva zvoleni Džamila Stehlíková, Ladislav Vrchovský a Zuzana Drhová - všichni patří k Bursíkovým lidem.
Navíc na sjezdu zcela propadla představitelka Bursíkových kritiků Dana Kuchtová. Prohrála jak souboj o předsednický post, tak volbu, v níž obhajovala místo Bursíkova zástupce.
Stala se tak prostou členkou strany. "Ve Straně zelených zůstávám. Odcházím tedy tímto do konstruktivní opozice," vzkázala zeleným.
Čtěte více: Rozhovor s Kuchtovou o její prohře
65 procent proti 30
Ve volbě předsedy získal Martin Bursík 227 ze 349 možných hlasů, tedy hlasy 65 procent delegátů.
Dana Kuchtová dostala 109 hlasů, tedy 30 procent.
Zbylí čtyři soupeři nepřekročili zisk více než 4 hlasů.
"Je to poměrně jednoznačné vítězství," komentoval volby v České televizi politolog Jan Kubáček.
Čtěte více: On line přenos z volby předsedy
Bursíkovi lidé útočí
Dana Kuchtová završila svojí porážku v přímém souboji s Ondřejem Liškou. Liška získal od delegátů 212 hlasů, Kuchtová skoro o sto méně - 122 hlasů.
Poté poslankyně Kateřina Jacques ve volbě 2. místopředsedy získala 207 hlasů, zatímco Martin Tichý patřící do tábora Bursíkových kritiků jenom 90.
Nakonec se stal místopředsedou i Martin Ander, který získal 177 hlasů.
Čtěte více: Živě: Jak se v noci volilo předsednictvo
Krok k triumfu
Poté sjezd zvolil zbývající členy předsednictva.
V konfrontaci s Bursíkovým týmem ve volbách propadli například spolupracovník Dany Kuchtové Dušan Lužný a šéf zahraniční sekce zelených Jiří Čáslavka, který Bursíka veřejně kritizoval.
Předsedovi Strany zelených tak zbývá k absolutnímu triumfu, aby uspěl se změnami stanov, které navrhl.
Mezi ně mimo jiné patří omezení moci republikové rady zelených, která dosud byla v moci opozice. Bursík chce, aby se rada stala nižším orgánem než předsednictvo, které dnes ovládl.
Jistota pro koalici
Zvolení Bursíka a posilování jeho pozice dává větší jistotu vládní koalici. Bursík totiž před sjezdem oznámil, že by v případě neúspěchu s největší pravděpodobností opustil vládu.
Že má Bursík navrch nad svými oponenty ukázal už první den sjezdu.
Jeho tábor suveréně prosadil schválení sjezdu a naznačil jeho pozdější vítězství. Oponenti tak nedostali šanci vypustit volbu předsedy nabo hlasování o změně stanov. Právě tyto dva momenty jsou pro sjezd klíčové.
Čtěte více: Jak si Bursíkovci a Kuchtovci poměřovali síly