Praha - Koaliční vláda se po dramatickém mnohahodinovém jednání dohodla, jakým způsobem zamezí skokovému zdražení elektřiny kvůli masivnímu rozvoji solárních elektráren.
Základním opatřením je zavedení srážkové daně na fotovoltaiku. Vláda chce zároveň až pětinásobně zvýšit poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. A třetím opatřením je využití peněz za emisní povolenky.
Kombinace těchto opatření by měla zaručit, že elektřina příští rok nezdraží o více než pět procent pro domácnosti a o sedm procent pro podniky.
Dohodu musela vyjednat koalice
Se zavedením nové daně původně nesouhlasil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který chtěl k zamezení výrazného zdražení proudu využít výhradně emisní povolenky. Vláda dokonce musela přerušit své zasedání a prostor dostalo koaliční vyjednávání.
Po několika hodinách pak premiér Petr Nečas oznámil, že se jeho kabinet na zavedení srážkové daně shodnul. "Vláda se jednomyslně dohodla na tomto kroku," řekl Nečas.
"TOP 09 pokládá za důležité, že se podařilo uzavřít dohodu, která zabrání skokovému zdražení elektřiny," dodal ministr Kalousek. Pochvaluje si, že se na zamezení výrazného zdražení proudu budou podílet i ty emisní povolenky, které původně dostala společnost ČEZ od parlamentu nestandardní cestou zdarma.
Ministři rozhodnou o dani
Premiér Nečas uvedl, že přesný poměr tří opatření proti zdražování elektřiny sestaví ministři financí, průmyslu, životního prostředí a pro místní rozvoj.
Nečas zdůraznil, že není možné, aby se na zmírnění dopadů zvýšení cen proudu nepodílel solární byznys. "I toto odvětví průmyslu se musí zapojit," řekl ministerský předseda.
Kritika ekologických organizací
Ekologické organizace Calla a Hnutí Duha uvítaly, že se na zamezení skokového zdražení elektřiny budou podílet povolenky, které měl dostat zadarmo ČEZ. Zároveň kritizují, že se použijí i výnosy z prodeje emisních kreditů, které měly pomoci se zateplováním domů.
"ODS a TOP09 se rozhodly, že problém vyřeší na úkor českých rodin. Dobře promyšlená a propočítaná daň z nadměrných zisků solárních elektráren nebo použití povolenek, které zadarmo dostal ČEZ, jsou rozumná řešení. Ale nad použitím výnosů z prodeje povolenek, které mohly statisícům domácností pomoci se zateplováním domů, aby každoročně ušetřily tisíce korun za energii, zůstává rozum stát," řekl Martin Sedlák z Hnutí Duha.