Za nezákonný zásah nebude šéf policie potrestán

Pavel Baroch
20. 2. 2014 17:15
Policejní zásah na Šumavě byl nelegální, Jaromír Kníže přesto vyvázne bez trestu.
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň (od našeho spolupracovníka) - Policejní zásah proti demonstrantům u Ptačího potoka na Šumavě v létě 2011 byl sice podle pravomocného soudního rozsudku nelegální, plzeňský krajský policejní ředitel Jaromír Kníže, který zákrok nařídil, za to ale nebude svými nadřízenými nijak potrestán.

Policejní prezidium se za plukovníka Knížete postavilo. Navzdory rozsudku plzeňského krajského soudu tvrdí, že se ničeho nedopustil.

"K potrestání ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje nebyl důvod, neboť v jeho jednání nebylo zjištěno žádné pochybení," odpovědělo na dotaz Aktuálně.cz Policejní prezidium ČR.

Kasační stížnost

Foto: Ludvík Hradilek

Se soudním verdiktem se nemíní smířit ani krajská policie v Plzni a podala proti němu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Správní soud se přitom kauzou už jednou zabýval a vyžádal si pouze podrobnější zdůvodnění rozsudku krajského soudu.

K nové stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu policie podrobnější informace nezveřejnila.

"Nejvyššímu správnímu soudu byla podána v zákonné lhůtě kasační stížnost. Čekáme na následné rozhodnutí soudu, proto naše stanoviska k obsahu stížnosti v současné době blíže nekonkretizujeme," sdělila Aktuálně.cz plzeňská policejní mluvčí Jana Tomková.

Minimálně do doby, než o kasační stížnosti správní soud rozhodne, rozsudek krajského soudu platí. Ten se přitom jednoznačně postavil na stranu demonstrantů, kteří se v srpnu 2011 snažili vlastními těly zamezit kácení kůrovcových smrků u Ptačího potoka. Mimochodem: i kácení označil soud za nezákonné.

Zákrok "nejhorším možným způsobem"

Foto: Ludvík Hradilek

"Občanská sdružení na ochranu přírody byla zcela zbavena možnosti chránit zájmy ochrany přírody v době před přistoupením k těžbě dřeva. Za této situace se nelze vůbec divit tomu, že jako poslední možnost, jak zabránit zvůli správních orgánů, bylo zvoleno vyhlášení blokády nezákonné těžby," konstatoval soud.

"Odpůrce (policie) musel nebo alespoň měl vědět, že svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům," dodal soud.

Mojmír Vlašín, tehdejší mluvčí blokády lesa u Ptačího potoka a předkladatel žaloby, uvedl, že v létě 2011 podával policii několik oznámení na nezákonnost těžby - marně.

Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha, který se šumavskými lesy zabývá dlouhodobě, by měl plzeňský krajský policejní ředitel Jaromír Kníže za rozkaz k nezákonnému zákroku na Šumavě rezignovat.

Prohlédněte si, jak probíhal zásah proti blokádě na Šumavě

Kníže mlčí

Aktuálně.cz požádalo o vyjádření i ředitele Knížete, ale ten ani po opakování prosby na otázky zaslané e-mailem neodpověděl. Redakce se ho ptala na to, proč zásah nařídil, jak hodnotí rozsudek krajského soudu o nezákonnosti tohoto zásahu a jakou zkušenost si z tohoto případu vzal.

"Opětovně jsme reagovali na vaši žádost, ale bohužel je nutné konstatovat, že byl pan ředitel v posledních dnech služebně mimo pracoviště a v současné době je plně vytížen plněním služebních záležitostí," reagovala pouze ředitelova mluvčí Tomková.

Jaromír Kníže není pro nevládní organizace neznámým, anonymním policejním důstojníkem. Ještě před tím, než se stal krajským šéfem, řídil v roce 2005 policejní zásah proti účastníkům CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku.

Policisté tehdy rozehnali technoparty neobyčejně tvrdě a zranili desítky lidí. Někdejší ombudsman Otakar Motejl označil zásah za nepřiměřený.

Aktuálně.cz se podrobně věnovalo osudu jedné z účastnic, kterou udeřil policista obuškem tak silně, že jí zlomil žebro, které ji pak propíchlo plíci. Dívce by bez rychlé pomoci hrozila smrt.

Inspekce ministra vnitra ale konstatovala, že se konkrétního viníka nepodařilo vypátrat a tento závěr potvrdila i státní zástupkyně.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Premiér Pobřeží slonoviny zemřel na infarkt, bylo mu 61 let

Premiér Pobřeží slonoviny Amadou Gon Coulibaly, který byl v nadcházejících říjnových prezidentských volbách považován za jednoho z favoritů, ve středu zemřel. Podle agentury DPA to oznámila vláda.

Místní televize RTI uvedla, že jednašedesátiletý Coulibaly během zasedání kabinetu utrpěl infarkt. Bylo to první jednání kabinetu, kterého se zúčastnil po návratu z několikatýdenního léčení ve Francii. Zde již v roce 2012 podstoupil operaci srdce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy