Praha - V pátek dopoledne si Vít Bárta vyslechl rozsudek soudce Jana Šotta, který mu uložil podmíněný trest osmnáct měsíců s třicetiměsíčním odkladem. Nezařazený poslanec Jaroslav Škárka dostal tři roky vězení za podvod.
Krátce poté Bárta řekl, že pozastaví členství ve Věcech veřejných a rezignuje na post šéfa poslaneckého klubu strany.
Soud rozhodl také o tom, že částka 665 tisíc korun, která byla v případu zajištěna, propadne státu.
Oba politici se proti rozsudku odvolali, žalobce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.
Podle soudu Bárta neposkytl půjčky, ale uplácel. "Předání peněz formou obálek také není přesvědčivé. Jednání obžalovaného má mnohem větší rozsah a lze ho kvalifikovat jako trestný čin uplácení," uvedl soudce.
Škárka způsobil úmyslný trestný čin tím, že z Bárty peníze vylákal s úmyslem jej zdiskreditovat. "Vzhledem k tomu, že jde o poslance, který chtěl peníze vylákat za účelem diskreditace, nedošlo během líčení k žádné lítosti, nelze mu udělit podmíněný trest," říká Šott.
Soudce při zdůvodnění rozsudku také uvedl, že se podařilo prokázat Škárkovu manipulaci s nahrávkou. Jeho výpověď byla podle soudce plná lží a několikrát ji označil za nevěrohodnou.
Bárta: Byly to půjčky
Obdobně se Šott vyjádřil i na adresu Kristýny Kočí. "Nevěrohodná až komická jsou vyjádření Kristýny Kočí," řekl s tím, že poslankyně nedokázala během soudního přelíčení svá slova vysvětlit a v několika místech své výpovědi lhala.
Fotogalerie: Tresty padly v pátek třináctého
Kočí se podle soudu mohla přijetím půjčky a jejím následným použitím proti Bártovi dopustit trestného činu. Podle soudu by se tím měla začít zabývat policie.
Bárta to, že předal poslankyni Kristýně Kočí 500 tisíc korun a Škárkovi 170 tisíc korun, nepopírá. Od počátku se však hájí tím, že nešlo o úplatky, ale o půjčky.
Při závěrečné řeči označil to, že s nimi neuzavřel smlouvy, jako svou největší politickou chybu. "Měl bych být transparentní politik," prohlásil Bárta.
Škárka stejně jako Bárta minulý týden zopakoval, že se vinný necítí. A v závěrečné řeči mimo jiné prohlásil, že Bárta udělal z Věcí veřejných kmotrovskou stranu.
Poslanci: Bárta musí odejít
Místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová bezprostředně po vynesení rozsudku vyzvala Bártu, aby opustil politiku.
"Vít Bárta nyní musí splnit slovo a opustit politiku. Domnívám se, že je na místě i rezignace na poslanecký mandát. Věci veřejné musí nyní projít hlubokou sebereflexí. Je třeba zvolit nové vedení strany," uvedla pro Aktuálně.cz Navrátilová.
Za samozřejmý považuje Bártův konec v čele poslaneckého klubu poslanec Martin Vacek.
"Rozsudek je pro mne signál, že by již v tuto dobu neměl být předsedou poslaneckého klubu, a myslím, že Vít Bárta má dost sebereflexe, aby zvážil i odchod ze sněmovny," konstatoval Vacek.
Krize nehrozí, řekl Nečas
Jako první z koaličních politiků se k rozsudku vyjádřil Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09.
"Rozsudek vítám, je to naděje, že se politika může vrátit do lepších časů. Očekávám, že teď v nejbližších hodinách složí Vít Bárta i Jaroslav Škárka poslanecký mandát," uvedl.
"Je to na Guinessovu knihu rekordů, aby byli v jeden den odsouzeni dlouholetý předseda parlamentní strany a předseda poslanecké frakce. To nemá v historii českého parlamentarismu obdoby, Věci veřejné tím obohatily českou politiku," poznamenal ministr financí a místopředseda T0P 09 Miroslav Kalousek.
Také premiér a předseda ODS Petr Nečas neočekává nic jiného než odchod Víta Bárty z politiky. "Jiné řešení si vzhledem k rozsudku nedokážu představit," řekl Nečas, který se neobává další koaliční, respektive vládní krize.
"Koaliční program je založen na dohodě politických stran a rozsudek nad jedním představitelem jedné z koaličních stran jeho naplňování neohrožuje," prohlásil Nečas.