Babišova nová ministryně: Evropské fondy řeším už 12 let

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 10. 2014 14:52
Hnutí ANO představilo nástupkyni Věry Jourové, je jí šéfka odboru eurofondů na Úřadu vlády Karla Šlechtová.
Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jednal s Karlou Šlechtovou několik týdnů, než kývla na jeho nabídku, aby nahradila odcházející Věru Jourovou na postu ministryně pro místní rozvoj.

Pro sedmatřicetiletou šéfku odboru pro eurofondy na Úřadu vlády to nebyla první nabídka na vysoký post ve státní správě – podle svých slov se mohla několikrát stát náměstkyní ministra. Dosavadní nabídky však vždy odmítla.

Čím ji nakonec přesvědčil právě Babiš, ale Šlechtová při svém prvním vystoupení ani přes opakované otázky novinářů neprozradila. "Chci poděkovat hnutí ANO za mou nominaci. Kandidaturu beru jako velkou výzvu," řekla pouze.

Jako první úkol na ni na ministerstvu čeká dočerpání dotačních programů a rozběhnutí nových. V eurodotacích je přitom Šlechtová mimořádně zběhlá – kromě Úřadu vlády se jim věnovala i přímo v Bruselu či u soukromých firem. "Moje přidaná hodnota pro ministerstvo může být v tom, že se přes 12 let pohybuju v eurofondech," dodala Šlechtová.

Dotace řešila například i v auditorské firmě Deloitte, kde pracoval i Babišův první náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht. "Působil v jiném sektoru, takže jsme spolu do styku nepřišli a o kamarádství bych rozhodně nehovořila," odmítla Šlechtová otázky, zda se k místu dostala díky přátelství s bývalým kolegou. Podle Babiše byl navíc Wagenknecht jedním z lidí, kterému post po Jourové nabídl, jeho první náměstek však odmítl.

Šlechtová na tiskové konferenci oznámila, že čerpání evropských dotací pokládá jen za jednu z mnoha agend, kterým se chce intenzivně věnovat. "Je tam celá řada dalších věcí – zákon o veřejných zakázkách, stavební řád. Ministerstvo se musí stát koordinátorem regionální politiky, ne jen rozdělovat dotace," dodala budoucí ministryně.

Apolitická politička

Ačkoli ona i Babiš opakovaně zdůrazňují, že Šlechtová není členkou žádné strany a na místo přichází striktně jako odbornice, hnutí ANO zřejmě může s její loajalitou počítat. "Ctím koaliční dohody, ctím koaliční partnery a takto budu působit i na ministerstvu i na hlasování na vládě," uvedla Šlechtová.

Na pomyslné politické křivce se podle svých slov nachází ve středu či mírně vpravo. Babiš to s úsměvem komentoval poznámkou, že je to "stejné jako u hnutí".

Šlechtová nebude na ministerstvu pro místní rozvoj pracovat poprvé - od roku 2011 do letošního května tam byla zaměstnána jako ředitelka odboru přípravy programového období. Ještě předtím pracovala u Státní správy sociálního zabezpečení a má také zkušenosti z Bruselu.

 

Právě se děje

Další zprávy