Babišova nová ministryně: Evropské fondy řeším už 12 let

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 10. 2014 14:52
Hnutí ANO představilo nástupkyni Věry Jourové, je jí šéfka odboru eurofondů na Úřadu vlády Karla Šlechtová.
Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jednal s Karlou Šlechtovou několik týdnů, než kývla na jeho nabídku, aby nahradila odcházející Věru Jourovou na postu ministryně pro místní rozvoj.

Pro sedmatřicetiletou šéfku odboru pro eurofondy na Úřadu vlády to nebyla první nabídka na vysoký post ve státní správě – podle svých slov se mohla několikrát stát náměstkyní ministra. Dosavadní nabídky však vždy odmítla.

Čím ji nakonec přesvědčil právě Babiš, ale Šlechtová při svém prvním vystoupení ani přes opakované otázky novinářů neprozradila. "Chci poděkovat hnutí ANO za mou nominaci. Kandidaturu beru jako velkou výzvu," řekla pouze.

Jako první úkol na ni na ministerstvu čeká dočerpání dotačních programů a rozběhnutí nových. V eurodotacích je přitom Šlechtová mimořádně zběhlá – kromě Úřadu vlády se jim věnovala i přímo v Bruselu či u soukromých firem. "Moje přidaná hodnota pro ministerstvo může být v tom, že se přes 12 let pohybuju v eurofondech," dodala Šlechtová.

Dotace řešila například i v auditorské firmě Deloitte, kde pracoval i Babišův první náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht. "Působil v jiném sektoru, takže jsme spolu do styku nepřišli a o kamarádství bych rozhodně nehovořila," odmítla Šlechtová otázky, zda se k místu dostala díky přátelství s bývalým kolegou. Podle Babiše byl navíc Wagenknecht jedním z lidí, kterému post po Jourové nabídl, jeho první náměstek však odmítl.

Šlechtová na tiskové konferenci oznámila, že čerpání evropských dotací pokládá jen za jednu z mnoha agend, kterým se chce intenzivně věnovat. "Je tam celá řada dalších věcí – zákon o veřejných zakázkách, stavební řád. Ministerstvo se musí stát koordinátorem regionální politiky, ne jen rozdělovat dotace," dodala budoucí ministryně.

Apolitická politička

Ačkoli ona i Babiš opakovaně zdůrazňují, že Šlechtová není členkou žádné strany a na místo přichází striktně jako odbornice, hnutí ANO zřejmě může s její loajalitou počítat. "Ctím koaliční dohody, ctím koaliční partnery a takto budu působit i na ministerstvu i na hlasování na vládě," uvedla Šlechtová.

Na pomyslné politické křivce se podle svých slov nachází ve středu či mírně vpravo. Babiš to s úsměvem komentoval poznámkou, že je to "stejné jako u hnutí".

Šlechtová nebude na ministerstvu pro místní rozvoj pracovat poprvé - od roku 2011 do letošního května tam byla zaměstnána jako ředitelka odboru přípravy programového období. Ještě předtím pracovala u Státní správy sociálního zabezpečení a má také zkušenosti z Bruselu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy