Zeman přijal demisi Jourové, nástupce Babiš oznámí ve středu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2014 13:34
Jourová je kandidátkou na členku Evropské komise. Odchází proto ke 3. říjnu z ministerstva pro místní rozvoj.
Prezident Zeman na zasedání Vlády.
Prezident Zeman na zasedání Vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věra Jourová (ANO) skončí ve funkci ministryně pro místní rozvoj 3. října. Prezident Miloš Zeman přijal její demisi. Novinářům to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman se s Jourovou ještě sejde, o termínu bude Hrad informovat.

Jméno jejího nástupce v čele ministerstva oznámí předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ve středu. "Zítra ráno to projedná předsednictvo hnutí a já zítra oznámím panu premiérovi jméno. Kandidátů bylo vícero. Dnes je návrh na jednoho člověka," uvedl Babiš bez bližších podrobností.

Dodal, že hnutí neprovádí politické nominace, takže nástupce Jourové by měl být odborník.

Jourová je kandidátkou na členku Evropské komise, ve středu ji čeká slyšení v Evropském parlamentu.

Jourová za sebe doporučila svoji náměstkyni Kláru Dostálovou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předsedu ANO Andreje Babiše v minulých týdnech požádal, aby nového ministra vybral co nejdříve. Ministerstvo podle něj musí být po 3. říjnu obsazené.

Sobotka: Babiš měl času dost, věděl to měsíce

"Pan Babiš zatím s žádným jménem bohužel nepřišel a já ho zítra budu znovu na jednání vlády urgovat," řekl Sobotka. ANO vědělo několik měsíců, že Jourová míří do Evropské komise, takže mělo podle premiéra dostatek času na to, aby připravilo ne jednoho, ale možná i několik kandidátů na budoucího ministra.

"Je naprosto nezbytné, aby pan Babiš přišel co nejdříve s návrhem na nového ministra. Očekávám, že to bude člověk, který bude rozumět evropským fondům, protože si nemůžeme dovolit ministra, který se teď bude za pochodu evropské fondy učit. Na to nebude mít žádný čas," řekl Sobotka.

Naopak Zeman minulý týden vyjádřil pochopení pro to, že ANO s výběrem nástupce nespěchá, protože kandidáti musí absolvovat takzvané grilování v Evropském parlamentu, kdy si evropští poslanci ověřují jejich kompetenci zvládnout danou oblast.

Řekl také, že Jourovou rád přijme, aby jí poděkoval za dosavadní práci. Prezident dříve její nominaci na eurokomisařku označil za skvělou volbu.

Babiš časovou tíseň necítí

Babiš časovou tíseň rovněž nepociťuje. "Pozdě to není, protože paní Jourová podala demisi k 3. říjnu, takže je stále rezerva," řekl. Uvedl také, že nic neví o tom, že by mezi kandidáty byl bývalý ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Úterní poslanecký klub ANO o nástupci Jourové zřejmě diskutovat nebude, na jednání totiž bude chybět Babiš. Příležitost probrat jméno možného nástupce s hlavou státu bude mít Babiš ve čtvrtek, kdy je společně se Sobotkou pozván na Hrad na oslavu narozenin prezidenta Zemana.

Padesátiletá Jourová se má stát v nové Evropské komisi Jeana-Claudea Junckera eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament. Ve funkci ministryně pro místní rozvoj je od letošního ledna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy