Jourová ve vládě končí, Babiš už vybírá nástupce

ČTK ČTK
23. 9. 2014 18:42
Premiér Bohuslav Sobotka vyzval vicepremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše, aby co nejrychleji navrhl Jourové nástupce. Ministerstvo má být po 3. říjnu obsazené.
Věra Jourová, eurokomisařka.
Věra Jourová, eurokomisařka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová skončí v úřadu 3. října. Čeká ji post eurokomisařky pro spravedlnost. Demisi poslala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ten už ji postoupil prezidentovi Miloši Zemanovi.

Současně premiér vyzval vicepremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše, aby co nejrychleji navrhl Jourové nástupce. Ministerstvo podle něj musí být po 3. říjnu obsazené.

"Paní Věra Jourová mi zaslala dopis, ve kterém mi oznámila demisi k 3. říjnu. Včera (v pondělí) jsem o tom dopisem informoval prezidenta. Pana Babiše jsem včera rovněž požádal, ať mi co nejdříve za ANO předloží návrh na nového ministra pro místní rozvoj. Ve hře jsou miliardy korun z evropských fondů, které potřebujeme rychle čerpat," sdělil Sobotka s tím, že si nemůže dovolit po 3. říjnu na ministerstvu bezvládí. Vláda jako celek musí fungovat efektivně, míní.

Padesátiletá Věra Jourová se má stát v nové Evropské komisi Jeana-Claudea Junckera eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament. Ve funkci ministryně pro místní rozvoj je od letošního ledna. Premiér už dříve požádal vicepremiéra Babiše, aby jeho hnutí ANO nástupkyni za Jourovou do čela ministerstva našlo co nejdříve.

Jourová za sebe doporučila svou náměstkyni Kláru Dostálovou.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Osmatřicetiletá matka, která ve středu v Plzni skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je mimo ohrožení života. Policie věc vyšetřuje

Další zprávy