Ministryni Jourovou nahradí Karla Šlechtová z Úřadu vlády

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 1. 10. 2014 11:08
Šlechtová vede na Úřadu vlády odbor evropských fondů, Jourovou ve středu čeká grilování v europarlamentu.
Foto: Jan Schejbal

Praha - Odcházející ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou (ANO) nahradí Karla Šlechtová, šéfka odboru evropských fondů na Úřadu vlády.

Oznámil to ministr financí Andrej Babiš po jednání vlády. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, že Šlechtová je odbornice na čerpání evropských dotací a evropskou integraci. S kandidátkou na ministerské křeslo se hodlá sejít ještě během středy, ve čtvrtek pak chce její jméno oficiálně oznámit na Hradě.

"Uvítal jsem, že hnutí ANO nominovalo na tuto pozici znovu ženu, protože to umožňuje zachovat pozici žen v této vládě," dodal Sobotka.

Sedmatřicetiletá Šlechtová už na ministerstvu pro místní rozvoj jednou působila - od roku 2011 do května tohoto roku. Pracovala jako ředitelka odboru přípravy programového období a jako zástupkyně ředitele odboru evropských záležitostí.

Ještě předtím pracovala u Státní správy sociálního zabezpečení a má také zkušenosti z Bruselu. Na ministerstvu na ni čeká rozsáhlá agenda - je potřeba dočerpat končící dotace a rozjet čerpání nových fondů. Připravuje se také klíčový zákon o veřejných zakázkách.

Babiš zdůraznil, že důvodem výběru Šlechtové byla pouze odbornost. "Návrh přišel od jednoho z našich poslanců. Hledal jsem odborníka. Nebyla nikdy členkou žádné strany," dodal Babiš.

Stále chybí náhradník za Brauna

Končící ministryně Jourová jméno své nástupkyně do poslední chvíle nevěděla. Přála si přitom, aby ji nahradila první náměstkyně resortu Klára Dostálová. Ta podle Babiše zůstane na svém místě.

"Ještě nám zbývá vybrat nástupce pana Brauna," dodal ministr financí s odkazem na náměstka Daniela Brauna, který odchází s Věrou Jourovou do Bruselu.

Zástupci parlamentních stran reagovali na jméno Šlechtové zdrženlivě. "Tu dámu neznám. Z toho krátkého životopisu jsem pochopil, že to byla úřednice, úřednice a zase úřednice. Ale má právo na sto dní hájení a byl bych rád, aby se jí ve funkci dařilo," konstatoval v ČT František Laudát (TOP 09).

Jourová ve funkci oficiálně skončí v pátek, prezident Miloš Zeman již přijal její demisi. Dosluhující ministryni čeká ve středu odpoledne takzvané grilování před výbory europarlamentu. Při slyšení má prokázat své schopnosti pro vedení portfolia spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovného postavení žen.

Babiš náhradníka vybral až po tlaku premiéra, původně chtěl hledání odložit až po komunálních volbách. Sobotka se však obával toho, že by ministerstvo kvůli absenci vedení nezvládalo čerpat evropské dotace.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy